Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Válka na Ukrajině prudce zvedla poptávku po zlatě

Vývoj ceny zlata za poslední měsíc, tedy od začátku ruské invaze na Ukrajinu, názorně ilustruje jeho aktuální volatilitu – to, jak trhy reagují na „dobré“ a špatné“ zprávy o Ukrajině a Rusku. A vedle toho, jak uvádějí stratégové společnosti TD Securities, se žlutý kov zbavuje očekávání jestřábího postoje Federálního rezervního systému (Fed), tedy americké centrální banky, která nedávno zvýšila základní úrokové sazby.

Zlato by kvůli geopolitickému napětí mohlo znovu dosáhnout historických maxim a znovu dosáhnout psychologické úrovně dvou tisíc dolarů za unci. Ilustrační foto: Shutterstock

Jenže, jak tvrdí analytikové kanadské investiční banky, které citoval odborný server FX Street, „poptávka po zlatě jako po bezpečném přístavu přebíjí jestřábí Fed“. Podle nich ceny žlutého kovu zůstaly neuvěřitelně odolné navzdory tomuto historicky negativnímu scénáři pro zlato.

„Toky bezpečných přístavů přebily obavy z jestřábího Fedu a poptávka po zlatě prudce vzrostla v reakci na válku na Ukrajině,“ sdělili stratégové TD Securities.

Dodali, že očekávají, že Fed v květnu i červnu zvýší sazby o 50 bazických bodů a na každém zasedání od července do prosince přinese zvýšení o 25 bazických bodů. „Vidíme také rostoucí rizika toho, že Fed přinese trhům jestřábí překvapení,“ domnívají se stratégové kanadské banky.

PSALI JSME: Akcie v USA oslabily, Powell naznačil agresivnější přístup Fedu

Zlato ve středu posílilo o více než jedno procento a dosáhlo úrovně 1 940 dolarů za troyskou unci. Stratégové Commerzbank očekávají, že žlutý kov bude pokračovat v růstu kvůli dalším sankcím proti Rusku a závěrům summitu NATO o Ukrajině, uvedl server.

„Zlaté ETF fondy sledované agenturou Bloomberg zaznamenaly tento týden příliv téměř 33 tun. Od začátku měsíce března dosáhl příliv celkem více než 150 tun. S největší pravděpodobností bude tento měsíc z hlediska přílivu jedním z nejsilnějších vůbec,“ sdělili stratégové Commerzbank.

Ve čtvrtek se ceny zlata přiblížily k pevné lokální rezistenci kolem 1 960 dolarů. Podle odborného serveru Investing.com by zlato kvůli geopolitickému napětí mohlo znovu dosáhnout historických maxim a znovu dosáhnout psychologické úrovně dvou tisíc dolarů za unci a dostat se zpět na historické maximum 2 070 USD, které bylo zaznamenáno na začátku března.

PSALI JSME: Milling-Stanley: Ceny zlata se v letošním roce vyšplhají na nové maximum

Se svou troškou do mlýna přišla včera také americká banky Morgan Stanley, která očekává, že ve druhém čtvrtletí letošního roku zlato dosáhne hodnoty dvou tisíc dolarů za unci. „To je kolik? Čtyřicet dolarů daleko?“ klade si otázku komentátor webu Forexlive.com, podle nějž prognóza banky není „nijak odvážná“.

Francouzská banka Société Générale ve svém čerstvém komoditním výhledu píše, že „na cenu zlata krátkodobě tlačí hluboce záporné reálné sazby při vysoké inflaci“. „Hlavním důvodem, proč naši analytici vidí ceny zlata v první polovině letošního roku výše, jsou hluboce záporné reálné sazby v USA v důsledku kombinace vysoké inflace a opožděného zvyšování sazeb Fedu,“ uvedla banka.

Société Générale rovněž uvedla, že významným zdrojem poptávky po zlatě byli ruští občané, kteří v reakci na západní sankce kvůli invazi na Ukrajinu čtyřnásobně zvýšili nákupy fyzického zlata. Vyšší ceny komodit a mzdová cenová spirála by podle banky mohly způsobit, že inflace vzroste ještě více, než se očekávalo. „Nezlepšení situace na Ukrajině, nebo ještě hůře eskalace konfliktu, by ceny zlata výrazně podpořily,“ píše se ve výhledu.

PSALI JSME: Domácnosti mají přednost. Ruská centrální banka pozastavila nákupy zlata od tamních bank

(luk)