Zlato (oz) / USD
1 981,50
0,35 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Obchodníci s drahými kovy na Wall Streetu odsouzeni za podvod

Dva bývalí obchodníci z Wall Streetu byli odsouzeni každý k jednomu roku a jednomu dni vězení za zapojení do víceletého podvodného schématu tzv. spoofingu s cílem manipulovat americké komoditní trhy, konkrétně drahých kovů zejména zlata.

Makléř zaměstnaný v Deutsche Bank a Bank of America v New Yorku a makléř Bank of America a Morgan Stanley v New Yorku podvodně ovlivňovali tržní ceny zlata a dalších vzácných kovů. Ilustrační foto: Shutterstock

Makléř zaměstnaný v Deutsche Bank a Bank of America v New Yorku a makléř Bank of America a Morgan Stanley v New Yorku podvodně ovlivňovali tržní ceny zlata a dalších vzácných kovů tím, že zadávali velké objednávky na trzích s drahými kovy, které neměli v úmyslu realizovat a jen tím chtěli ovlivnit vzestup nebo pokles ceny.

Podle soudních dokumentů zveřejněných americkým ministerstvem spravedlnosti „manipulovali s cenami pro svůj vlastní zisk a zisk bank. Oklamali tak ostatní obchodníky na komoditní a obchodní burze v New Yorku“.

„Oba muži také naučili další makléře, jak se zapojit do praxe označované jako spoofing. V důsledku tohoto schématu byli ostatní účastníci trhu nuceni obchodovat za ceny, množství a v časech, za kterých by jinak neobchodovali,“ uvedl web Department of Justice (Ministerstvo spravedlnosti USA, pozn. red.).

PSALI JSME: Zločin jako atomová bomba ve světě financí

Po vyšetření případu pobočkou FBI v New Yorku tak byli Edward Bases (61) a John Pacilio (59) u soudu usvědčeni ze spiknutí za účelem spáchání bankovního podvodu s dopadem na finanční instituci a vícenásobného podvodu s finančními institucemi. Pacilio byl také odsouzen za podvody s komoditami.

Před soudem již stálo šest obchodníků největší americké banky JPMorgan Chase, která zaplatila rekordních 920 milionů dolarů za ukončení vyšetřování manipulace s trhem při obchodování s futures na kovy a s cennými papíry ministerstva financí.

Jako vůbec první obžalovaní ze spoofingu stanuli v roce 2017 před federálním soudem v Chicagu bývalý obchodník Deutsche Bank David Liew a bývalý obchodník s drahými kovy švýcarské banky UBS Andre Flotron.

PSALI JSME: JPMorgan má za spoofing zaplatit téměř miliardu

Ten ale byl obvinění zbaven, protože se nepodařilo porotu v Connecticutu přesvědčit, že se skutečně snažil s termínovanými trhy manipulovat, přestože byl zatčen agenty FBI a byla na něj dokoce uvalena útěková vazba. Také šlo o podvodné jednání při obchodování se zlatem, stříbrem, platinou a palladiem. Kromě spoofingu měl vynášet informace o předběžných objednávkách.

Jak web Zlato.cz již uvedl, Deutsche Bank, HSBC a UBS se v roce 2017 dohodly, že zaplatí 46,6 milionu dolarů na vypořádání občanskoprávních žalob poškozených jednotlivců kvůli manipulaci s trhy vzácných kovů. Konkrétně bylo zmíněno jednání osmi zaměstnanců těchto finančních domů. Kromě toho Deutsche Bank zaplatila burzovní komisi CFTC pokutu 130 milionů dolarů.

Spoofing je stíhán od roku 2015, kdy vyšetřovatelé FBI začali používat techniky, které původně vyvinuli k odhalení podvodných systémů v oblasti zdravotní péče a dokáží tak identifikovat podezřelé vzorce obchodování na burzách.

PSALI JSME: Deutsche a UBS budou platit za manipulace

(rek)

Další z kategorie Zlato