Vysoká pokuta by měla odstranit stín, který několik let visí nad bankou, a znamenalo by to i vítězství vládních snah potlačit nezákonné obchodní praktiky, jako je spoofing, zejména na trzích s drahými kovy. JPMorgan uvedla, že je to výsledek jednání s úřady ve snaze o vyřešení případu.
„Dohoda s ministerstvem spravedlnosti, burzovní Komisí pro cenné papíry (SEC) a Komisí pro termínované obchody s komoditami (CFTC) by mohla být uzavřena již tento týden a neočekává se, že by vedla k nějakým omezením činnosti banky,“ prozradila Reuters zasvěcená osoba.
SEC to odmítla komentovat. CFTC a ministerstvo spravedlnosti na žádosti o vyjádření neodpověděly.
„Akcie JPMorgan ve středu po zveřejnění interní informace klesly zhruba o 1,6 %, což ale bylo méně než pokles ostatních velkých bank,“ konstatuje Reuters.
Zločinnost odhalují počítače
Spoofing je praxe, kdy obchodníci zadávají objednávky, které pak hodlají zrušit, aby zvýšili, nebo snížili cenu např. zlata ve prospěch svých jiných pozic na trhu. Ministerstvo spravedlnosti USA se v posledních letech na tuto praxi zaměřilo s využitím sofistikovaných nástrojů pro analýzu dat, aby odkrylo případné protiprávní jednání, které nemohlo dříve odhalit.
Agentura Reuters již kolem roku 2017 uvedla, že vyšetřovatelé začali používat techniky, které původně vyvinuli k odhalení podvodných systémů v oblasti zdravotní péče, a identifikovali tak podezřelé vzorce obchodování na burzách.
„Záměrem bylo vytěžit tento zdroj dat, abychom zjistili, kdo jsou nejhorší aktéři,“ řekl v květnu agentuře Reuters Robert Zink, nejvyšší představitel ministerstva spravedlnosti, který bojuje proti spoofingu.
Vyšetřovatelé již individuálně obvinili šest obchodníků JPMorgan za manipulaci s termínovými kontrakty (futures) na kovy v letech 2008 až 2016.
(rek)