Zlato (oz) / USD
1 323,38
0,15 %
Zlato (oz) / CZK
30 083,94
0,48 %
EUR / USD
1,13
0,02 %
USD / CZK
22,73
0,34 %
Zlato
Další obvinění ze spoofingu

Dva bývalí zaměstnanci Deutsche Bank byli v USA obviněni z podvodného a manipulativního obchodování s termínovanými smlouvami na drahé kovy, což je praxe známá jako spoofing.

Spoofing je generování záplavy falešných příkazů, které mají oklamat ostatní obchodníky na burze, aby si mysleli, že se ceny chystají stoupat nebo klesat a podle toho navyšovali nebo snižovali své nabídky. Foto: iStock

Američan James Vorley (38) a Francouz, ale také občan Spojených arabských emirátů, Cedric Chanu (39) byli velkou porotou v Chicagu obviněni ze spiknutí a podvodu. Oba jsou obviněni ze zapojení do víceletého schématu, jež klamalo ostatní obchodníky na komoditní burze Chicago Mercantile Exchange Group.

Žalobci uvedli, že obvinění spolupracovali s dalším obchodníkem Deutsche Bank Davidem Liewem na podvodných nákupních příkazech, které neměli v úmyslu provést, aby vytvořili falešnou nabídku a poptávku, a tak přiměli ostatní obchodníky, aby uzavřeli transakce, které by jinak neudělali.

Roger Burlingame, advokát Vorleyho, uvedl, že obvinění jsou založena na nesprávném výkladu obchodních zvyklostí. „Obchody pana Vorleyho byly naprosto legální, byly přezkoumány supervizory i externími regulátory a byly zcela v souladu s tržními postupy,“ sdělil Burlingame agentuře Bloomberg. „Vorley zcela dobrovolně přiletí z Londýna do Chicaga, aby u soudu bojoval proti svému obvinění a očekáváme, že bude zcela zproštěn,“ dodal.

Svědek se přiznal

Hlavní svědek obžaloby Liew, který v červnu 2017 přiznal, že se dopustil manipulace s futures kontrakty na vzácné kovy (objednávky na nákup například za dva měsíce za předem dohodnutou cenu), se za přislíbenou beztrestnost stal hlavním svědkem amerických státních zástupců. Ti se zabývali rovněž tím, zda obchodníci největších světových bank na manipulaci s cenami stříbra, zlata, platiny a paladia spolupracovali.

Deutsche Bank, která z přestupků jichž se Liew dopustil nebyla obviněna, patří k téměř tuctu bank, jejichž obchodování s kovy prověřovalo ministerstvo spravedlnosti na počátku roku 2015. Investoři přinesli žaloby proti několika velkým bankovním domům, včetně Deutsche Bank.

Deutsche Bank, HSBC a UBS se v lednu dohodly, že zaplatí 46,6 milionu dolarů na vypořádání občanskoprávních žalob kvůli manipulaci s trhy vzácných kovů. Konkrétně bylo zmíněno jednání osmi zaměstnanců finančních domů, včetně Vorleyho a Chanua.

Co je spoofing

Spoofing je generování záplavy falešných příkazů, které mají oklamat ostatní obchodníky na burze, aby si mysleli, že se ceny chystají stoupat nebo klesat a podle toho navyšovali nebo snižovali své nabídky. A kdo ví předem, kam se ceny pohnou, nemá pak problém velice slušně vydělat, protože svoje objednávky zruší a na zdánlivě proti proudu jdoucích jiných objednávkách bez rizika vydělá. „Na rušení příkazů není nic špatného, ale podle Dodd-Frankova zákona z roku 2010 je nezákonné zadávat příkazy bez úmyslu je provést,“ vysvětluje Bloomberg.

Obeznámení lidé agentuře Bloomberg prozradili, že v USA se obchodování s drahými kovy dál prověřuje a plánují se další obvinění z trestné činnosti proti obchodníkům z Wall Streetu. Otázkou však zůstává, jaké budou výsledky u soudů.

Vůbec první souzený za spoofing, bývalý obchodník s drahými kovy švýcarské banky UBS Andre Flotron, byl v dubnu obvinění zbaven, protože se nepodařilo federální porotu v Connecticutu přesvědčit, že se skutečně snažil s termínovanými trhy manipulovat, přestože v USA se jedná o trestný čin. A to navzdory tomu, že byl zatčen agenty FBI a že na něj byla dokonce uvalena útěková vazba.

(rek)