Zlato (oz) / USD
1 910,55
0,20 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zločin jako atomová bomba ve světě financí

Michael Nowak byl kdysi nejmocnější osobou na trhu se zlatem. Bývalý výkonný ředitel JPMorgan Chase víc než deset let bance vydělával stovky milionů dolarů obchodováním se vzácnými kovy od stříbra po palladium.

Bývalý výkonný ředitel JPMorgan Chase víc než deset let bance vydělával stovky milionů dolarů obchodováním se vzácnými kovy od stříbra po palladium. Ilustrační foto: Shutterstock

Nyní stojí on a dva jeho bývalí kolegové před chicagskou federální porotou kvůli trestnímu stíhání za tisíce podvodů, které byly podle žalobců v průběhu let využívány k vytváření nezákonných zisků pro JPMorgan a její klienty.

Podvody známé jako „spoofing“ spočívají v tom, že obchodníci zadají velké objednávky na futures s drahými kovy na jedné straně, zároveň pak příkazy, kterými futures (obchody s budoucím vypořádáním, pozn. aut.) před provedením nákupu zruší.

Před realizací spoofingového příkazu obchodníci často zadávají menší objednávky na opačné straně trhu, aby zmátli trh a pokusili profitovat z pohybu cen, který způsobí.

PSALI JSME: Rezignace šéfa obchodu s kovy JPMorgan Chase

Zatímco dosud se případy týkaly trestných činů, jako jsou podvody s komoditami nebo spiknutí, žalobci u JPMorgan navýšili laťku. Přidali obvinění podle zákona o vyděračských a korupčních organizacích, což je zákon spíš používaný proti gangům nebo mafiím.

Proces, který má začít ve čtvrtek, by tak mohl odhalit vnitřní pravidla fungování prestižní banky, která dlouhodobě dominuje trhu se zlatem. Pokud budou odsouzeni, budou tito tři muži patřit mezi největší hráče, kteří dosud byli potrestáni za manipulace například s cenami zlata.

Žaloba tvrdí, že Nowakova banka fungovala jako zločinecká organizace, která v letech 2008 až 2016 manipulovala s cenami drahých kovů a zadávala tisíce obchodních příkazů, které neměly být nikdy splněny.

PSALI JSME: Další obvinění JPMorgan Chase

„Jsou to velké ryby,“ řekl Robin Bhar, bývalý stratég pro kovy francouzské Société Générale, který v oboru strávil víc než tři desetiletí. „Snad dojde k větší transparentnosti na velmi neprůhledném trhu,“ cituje experta server Worabia News.

Na konci března držela banka JPMorgan se sídlem v New Yorku s nominální hodnotou kontraktů na deriváty drahých kovů ve výši 330 miliard dolarů 67 procent pozic vydaných americkými bankami. Je to trojnásobek velikosti druhého největšího hráče na trhu Citigroup.

Soud tak přichází po letech snahy americké vlády potlačit manipulace s cenami kovů, za něž JPMorgan před dvěma lety už zaplatila 920 milionů dolarů v domnění, že z případu vyklouzne dřív, než dojde do nejvyšších pater. V roce 2021 byli v Chicagu odsouzeni dva obchodníci s drahými kovy Bank of America. O rok dříve shledala porota vinnými dva obchodníky z Deutsche Bank.

PSALI JSME: Chystá se žaloba na JPMorgan za manipulaci s cenami vzácných kovů

Miliony dolarů za to, že jejich obchodníci manipulovali s termínovanými trhy vzácných kovů, zaplatily také švýcarská UBS a britská HSBC. Americká vláda uložila bankám za spoofing pokuty za víc než miliardu dolarů a vznesla obvinění proti desítkám lidí. Ale to byly samé malé ryby.

Nowak byl zatčen v září 2019. Zasvěcenci z oboru řekli agentuře Bloomberg, že Nowak, introvertní a chytrý mladý muž s domem na předměstí Manhattanu, měl dosud čistou pověst. „Ve finančním světě by bylo nejbližší možné přirovnání k výbuchu atomové bomby,“ konstatoval Eugene Soltes, profesor na Harvard Business School, který píše o zločinech tzv. bílých límečků.

Nowak byl propuštěn na kauci v hodnotě 250 tisíc dolarů. Jeho zatčení však vyvolalo tsunami ve světě vzácných kovů a bylo vyvrcholením série vyšetřování zahájených ministerstvem spravedlnosti, protože spoofing byl definován jako nelegální už v roce 2010.

PSALI JSME: JPMorgan má za spoofing zaplatit téměř miliardu

Nowak, který byl také členem správní rady řídícího orgánu londýnského trhu se zlatem, čelí 15 obviněním, včetně podvodu s komoditami, spiknutí za účelem vydírání, manipulace s cenami a spoofingu, tedy zadávání falešných příkazů s cílem přinutit ostatní účastníky trhu k nákupu nebo prodeji za ceny na nichž vydělávala JPMorgan.

Žalobci uvádějí, že členové obchodního týmu pro drahé kovy využili nelegálních obchodních praktik k maximalizaci zisku banky a minimalizaci ztrát při obchodování se zlatem a stříbrem. V případě prokázání viny ve všech bodech obžaloby hrozí obviněným desítky let vězení.

„Proces budou zcela jistě bedlivě sledovat účastníci trhu se zlatem, kteří se chtějí dozvědět víc o tom, jak JPMorgan provozoval své obchody,“ uzavírá server.

PSALI JSME: Kriminalita bílých límečků

(rek)

Další z kategorie Zlato