Zlato (oz) / USD
1 919,91
0,55 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Deutsche a UBS budou platit za manipulace

Padlo rozhodnutí. Deutsche Bank (DB) a dcerka DB Securities mají zaplatit pokutu 30 milionů dolarů za manipulaci, pokusy o manipulaci a spoofing na trhu s drahými kovy. Největší německá banka se nejméně od února 2008 přinejmenším do září 2014 prostřednictvím některých obchodníků s drahými kovy zapojila na komoditní burze v New Yorku do systému manipulace s cenami kontraktů na nákupy a prodeje drahých kovů.

Záměrem bank bylo umělé pohyby cen, a poté na manipulativním poklesu, nebo růstu cen vydělat. Foto: iStock

Za stejné nefér obchody byla sankcionována  pokutou 15 milionů dolarů i švýcarská banka UBS. Rozdíl ve výši pokut spočívá údajně v rozdílném provinění. Zatímco Deutsche Bank své manipulace podle regulátora provedla, UBS byla přistižena už při pokusech o ně. Alespoň taková je oficiální verze. Ve skutečnosti dělaly obě banky totéž, FBI jen odhalila UBS dřív než německou banku.

James McDonald, manažer CFTC pro vymáhání pokut, k tomu řekl: „Náš zásah demonstruje, že komise bude agresivně hledat subjekty, které manipulují a spoofují na našich trzích. Komise však poskytne důvěru společnostem, které významně spolupracují při našich vyšetřováních a aktivně vyvíjejí nápravná opatření. Konečným cílem totiž je identifikovat a pohnat k zodpovědnosti konkrétní osoby, nikoli pouze společnosti, které je zaměstnávají.“

Spoofing

Podle odůvodnění regulátora obchodníci DB, a to jak jednotlivě, tak v koordinaci s jednou nebo více osobami, zadávali objednávky k nákupu, nebo prodeji kontraktů s drahými kovy se záměrem zrušit objednávky před jejich realizací. Záměrem bylo vyvolat umělé pohyby cen, a poté na manipulativním poklesu, nebo růstu cen vydělat.

Komise konstatovala, že DB nedokázala plnit své dozorčí povinnosti, protože nereagovala na většinu zjištěných pochybení ve svém elektronickém systému dohledu. Kromě toho od prosince 2009 do února 2012 uskutečnila DB prostřednictvím jednoho z obchodníků v Singapuru manipulativní objednávky a obchody s cílem spustit příkazy zákazníků v zájmu vlastního obchodování.

Takové chování je v USA porušením zákona o komoditní burze. DB proto musí kromě pokuty do budoucna upustit od dalšího porušování zákona a podniknout konkrétní kroky k provádění kontrol, jež mají odhalit a odradit personál banky od spoofingu. CFTC uznala, že DB aktivně spolupracovala při vyšetřování a podnikla nápravné kroky. V důsledku toho byla peněžní sankce podstatně snížena.

Případ UBS

Podle CFTC švýcarská UBS se od ledna 2008 přinejmenším do prosince 2013 prostřednictvím některých obchodníků s drahými kovy pokoušela manipulovat s cenou kontraktů na drahé kovy tzv. ruční spoofingovou technikou, včetně zlata a stříbra. Při některých dalších příležitostech od prosince 2009 do února 2012 UBS prostřednictvím jednoho z obchodníků zadala příkazy a provedla obchody tak, aby zmanipulovala ceny kontraktů s drahými kovy za účelem zisku z vlastního obchodování.

Komise bance UBS kromě civilní peněžité pokuty nařídila další porušování předpisů, a aby podnikla konkrétní kroky v oblasti vzdělávacích programů a systémů a kontrol. Polehčující okolností bylo, že spoofing nahlásila sama UBS a s vyšetřovateli spolupracovala. Důsledkem bylo podstatné snížení peněžní sankce.

(rek)

 

Další z kategorie Zlato