Zlato (oz) / USD
2 329,57
0,33 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Macleod: Zlato je a vždy bylo jedinými skutečnými penězi

Experti se shodují v jednom: O ceně zlata dnes rozhoduje americká centrální banka (Fed) tím, jak vysoké úrokové sazby nastaví na dolar. Ale co se týče budoucího vývoje ekonomiky, hodnoty měn či cen komodit jsou názory pestré. Jedni věří, že nejhorší máme za sebou, druzí zase, že to nejhorší teprve přijde.

Zlato je a vždy bylo jedinými skutečnými penězi. Ilustrační foto: iStock

Alasdair Macleod je obchodníkem s cennými papíry a členem londýnské burzy již více než čtyři desetiletí. Jeho zevrubný ekonomický rozbor současné situace pod názvem „Zlato a recese“ je nelítostný. Už pouze skutečnost, že za opravdové peníze v jejich pravém smyslu považuje jen zlato, naznačuje, že vzhledem k jeho současné ceně se toho bude ještě dít hodně.

„Nyní jsme svědky vývoje počátečních fází měnové, úvěrové a bankovní krize. Pohánějí ji inflace, omezování bankovních úvěrů a patologický strach z recese,“ píše Macleod. Klíčem k pochopení běhu událostí podle něho je, že cyklus bankovních úvěrů se převrací a tentokrát k tomu vedou faktory větší než cokoli, co jsme zažili od 30. let minulého století a možná i v celé moderní peněžní historii.

PSALI JSME: Alasdair Macleod: Revoluce v komoditních měnách (1)

Jeho obsáhlý rozbor spojuje mezeru mezi inflací a recesí a staví vztah mezi penězi (tedy pouze zlatem, pozn. aut.), měnami, úvěry a cenami komodit do podle něj správné perspektivy. Myslí si, že se teď vyplaví spousta špatně zajištěných úvěrů – od slabých podniků až po finanční spekulanty. Z toho vyplývá, že další na řadě by mohly být některé banky.

„V případě systémové krize bude úlohou centrálních bank upsat celý svůj komerční bankovní systém. Důsledky toho, že nechal Lehman zkrachovat v posledním cyklu poklesu bankovních úvěrů, nesloužily jako varování pro rozmařilé bankéře,“ domnívá se Macleod.

V dnešní systémové krizi bude podle něj k záchraně finančního světa zapotřebí bezprecedentní tvorba měn a úvěrů centrálními bankami. „A právě toto znehodnocení skončí kolapsem měn,“ varuje. „Prozatím je to dolar, který odráží nadcházející bouři. Kolaps jenu, eura a libry spolu s rostoucím seznamem kolabujících menších měn je jako blížící se cunami, kdy hladina moře zpočátku klesá.“

PSALI JSME: Alasdair Macleod: Revoluce v komoditních měnách (2)

Totéž se stalo v poslední bankovní úvěrové krizi, kdy banka Lehman zkrachovala, a všechny ostatní americké banky zachránil Fed. Došlo k počátečnímu úniku do dolaru, který zaznamenal pokles cen zlata.

Problém, kterému čelí investoři, kteří nemají rádi riziko, spočívá v tom, že musí prodat rizikové investice ve své měně. V mezinárodním měřítku jsou to převážně dolary, a proto je dolar obvykle bezpečným přístavem v počátečních fázích systémové krize. Po počátečním shonu se však dolary a další měny začnou prodávat za skutečné peníze, kterými je a vždy bylo zlato,“ uzavírá finanční expert.

PSALI JSME: Alasdair Macleod: Cenová inflace je teprve začátek

(rek)

Další z kategorie Zlato