Zlato (oz) / USD
1 908,83
0,29 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Alasdair Macleod: Revoluce v komoditních měnách (2)

Přinášíme dokončení včera publikovaného textu. „Postupným vyřazováním fosilních paliv dříve, než je bylo možné zcela nahradit ekologickými zdroji energie, vznikl obrovský nedostatek v dodávkách energie. Německo s téměř náboženskou horlivostí omezuje výrobu elektřiny z jádra. A ještě minulý měsíc vylučovalo prodloužení životnosti svých jaderných zařízení. Celá skupina G7 nejenže nebyla připravena na to, že Rusko obrátilo karty proti jejím členům, ale zatím ani nepřišla s adekvátní odpovědí,“ připomíná Alasdair Macleod.

Podle Alasdaira Macleoda lze očekávat, že rubly, zlato a komodity budou mít tendenci růst společně. Ilustrační foto: Pixabay.com

Rusko podle něj fakticky komoditizovalo svou měnu, zejména v případě energie, zlata a potravin. Tím podkopalo hegemonii dolaru, možná fatálně. Komodity jako hnací síla hodnot měn budou zástavou nahrazující finanční aktiva.

„Je zajímavé sledovat posílení mexického pesa vůči dolaru (od listopadu 2021 o 9,7 %) a brazilského realu (za rok o 21 %) A dokonce i jihoafrický rand vzrostl za posledních pět měsíců o 11 procent. To, že tyto měny rostou, nám říká, že zdrojové krytí měn má svou přitažlivost i mimo rubl a renminbi,“ píše ekonom.

„Když se však Američané a jejich západní epigoni odvrátili od zlata, chybí jim adekvátní odpověď. Jestli něco, tak spíše budou pokračovat v boji za hegemonii dolaru, než aby přijali realitu. A čím více se Amerika snaží prosadit svou autoritu, tím větší je pravděpodobnost rozkolu v západním partnerství. Evropa ruskou energii zoufale potřebuje a Amerika nikoli. Evropa si nemůže dovolit bezvýhradně podporovat americkou politiku,“ domnívá se a dodává: „Na to ovšem Rusko sází.“

Alasdair Macleod připomíná, že Rusko podruhé za posledních osm let zažilo podkopání své měny v důsledku postupu Západu v souvislosti s Ukrajinou: „Poté, co to zažilo v roce 2014, byla tentokrát Ruská centrální banka lépe připravena. Diverzifikovala se z dolarů a přidala oficiální zlaté rezervy. Komerční bankovní systém byl přepracován a guvernérka centrální banky Elvira Nabiullinová tím, že se řídila klasickou měnovou politikou namísto keynesiánství svých západních současníků, omezila dopady války na Ukrajině.“

PSALI JSME: Ruská centrální banka přestane nakupovat zlato za pevnou cenu

„Pojítkem s komoditami je zlato a Ruská centrální banka oznámila, že až do konce června je připravena nakupovat zlato od ruských bank po 5 000 rublech za gram. Deklarovaným účelem bylo umožnit bankám půjčovat proti důlní produkci vzhledem k tomu, že zlato z ruských zdrojů je zahrnuto do sankcí. Tento krok však podpořil spekulace, že rubl přechází na kvazi zlatý standard,“ píše autor.

Připomíná, že kromě toho, že zlato je spolu se stříbrem mezinárodní právní definicí peněz (zbytek tvoří měna a úvěr), je zlato dobrým zástupcem komodit: „V ceně ve goldgramech je dnes ropa o 30 procent nižší, než v roce 1950, tedy dávno předtím, než Nixon pozastavil platnost Brettonwoodské dohody. Mezitím, měřeno ve znehodnocujících se fiat měnách, cena prudce vzrostla a byla po celou dobu extrémně volatilní.“

Podobně je tomu podle Macleoda i u cen ostatních komodit, kde maximální stabilitu vykazují ceny měřené ve zlatých gramech. Jakýkoli pokus o zvýšení sankcí vůči Rusku, třeba přidáním Gazprombank na sankční seznam, ničeho nedosáhne, definitivně vyřadí americké banky z akce a posílí finanční integraci mezi Ruskem a Čínou. Propast mezi komoditami podloženými měnami a finančními fiat měnami z minulých let se jednoduše prohlubuje,“ soudí Alasdair Macleod.

PSALI JSME: Analytik: Ruský rubl je nyní pevně spojen se zlatem a komoditami

Podle něj lze očekávat, že rubly, zlato a komodity budou mít tendenci růst společně: „Můžeme tak pozorovat proces, kterým může, jak říká Zoltan Pozsar, Bretton Woods III, globální měnový režim založený na komoditách, vystřídat Bretton Woods II, který se vyznačoval financializací měn. A nejde jen o Rusko a jeho rubl. Je to směr, který sdílí i Čína.“

Macleod připomíná, že od pozastavení brettonwoodské dohody v roce 1971 se americká vláda snažila zlato vůči dolaru potlačit a podporovala růst zlatých derivátů, aby absorbovala poptávku: „To, že se zlato posunulo z 35 dolarů na dnešních 1920 dolarů, ukazuje marnost této politiky. Ale přinejmenším z emocionálního hlediska je americký establishment stále zarytě proti zlatu.“

„V tomto článku byl ukázán úzký vztah mezi zlatem, ropou a širším spektrem komodit,“ píše autor a dodává: „Ukazuje se, že Rusko našlo způsob, jak svou měnu vázat nikoli na dolar, ale na komodity prostřednictvím zlata, a že Čína již dva roky fakticky dělá totéž bez vazby na zlato. Logika je taková, že se chce vyhnout důsledkům měnové a úvěrové expanze pro dolar a další západní měny, protože jejich kupní síla je podkopávána. A použití zlaté vazby je v této souvislosti zajímavým vývojem.“

PSALI JSME: Alasdair Macleod: Revoluce v komoditních měnách (1)

(luk)

Další z kategorie Zlato