fbpx
Zlato (oz) / USD
2 326,33
1,49 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Klíčovou roli má v mezinárodním obchodě sehrát zlato

Rozvíjející se centrální banky se podle analýzy komoditního investičního fondu Goehring & Rozencwajg Associates připravují na nový měnový režim, ve kterém bude zlato hrát zásadní roli jako mechanismus vypořádání mezinárodního obchodu.

Některé země se vzdalují dolaru, včetně Saúdské Arábie, která připouští platby za ropu v čínském renminbi. Ilustrační foto: iStock

„Americký dolar může být na začátku ztráty svého statutu rezervní měny,“ řekl Kitco News výkonný partner firmy spravující majetek v hodnotě 356 milionů dolarů Leigh Goehring. „Změna rezervní měny by byla největším tržním šokem za posledních čtyřicet let.“

Centrální banky zvyšují alokaci zlata v rezervách v čele s lídry rozvíjejících se ekonomik jako je Čína, Indie, Turecko nebo Egypt. Po loňském rekordním nákupu 1 136 tun přidaly během prvního čtvrtletí do svých rezerv dalších 228 tun zlata. Centrální banky byly masivním zdrojem poptávky po zlatě nejen v posledních dvou letech, ale vlastně po celou poslední dekádu.

„Změny měnového režimu v letech 1930, 1968 a 1998 vždy stimulovaly ceny komodit a věřím, že změna měnového režimu, ke které dojde již v tomto desetiletí, nebude jiná,“ uvedl Goehring. Myšlenka, že americký dolar ztrácí status rezervní měny, existuje již léta. Ale nebylo to nic jiného než mediální šum. V čem by to nyní mělo být jiné?

PSALI JSME: Žádná papírová měna nemůže zlatu konkurovat

„Stále víc důkazů svědčí o tom, že se některé země vzdalují dolaru, včetně Saúdské Arábie, která připouští platby za ropu v čínském renminbi. Všechny sankcionované prodeje ruské ropy jsou vypořádávány v renminbi, Brazílie chce urovnat svůj zemědělský obchod s Čínou v renminbi a francouzský Total je ochoten prodávat LNG Číně za renminbi.“

Tyto snahy však podle Goehringa nelze klasifikovat jako změnu měnového režimu, protože Čína má uzavřený kapitálový účet a země obchodující v renminbi to nemohou změnit, což je okamžik kdy nastupuje zlato.

„Kdo by doopravdy chtěl renminbi? Mluví se o tom, že se všechno nakonec vypořádá zlatem. Jakýkoli krok Číny k nahrazení amerického dolaru musí zahrnovat určitý stupeň směnitelnosti zlata. Zahraniční držitelé by pak mohli převést část svého obchodního přebytku v renminbi na zlato na šanghajské burze.“

PSALI JSME: Plánují Čína a Rusko rezervní měnu krytou zlatem?

To by mohl být důvod, proč zmíněné centrální banky nakupují zlato. Například Čína to vzala natolik vážně, že v květnu nakupovala zlato sedmý měsíc po sobě. Od listopadu již 144 tun, přičemž celkové zásoby její centrální banky se zvýšily na 2 092 tun.

„Budeme schopni obchodovat s komoditami mimo dolar? A pokud budeme mít příliš mnoho renminbi nebo naopak málo, můžeme to vyrovnat zlatem? Zajímavá myšlenka jak podkopat rezervy v dolarech.

Vypořádávat obchody v místních měnách a kapitálové nerovnováhy vyrovnat zlatem? Zajímavý nápad,“ konstatuje zakladatel firmy Goehring & Rozencwajg, který proto víc věří zlatu a do konce roku předpovídá prolomení ceny 2 100 dolarů za unci.

PSALI JSME: Může čínská měna nahradit dolar?

(rek)

Další z kategorie Zlato