Zlato (oz) / USD
1 924,15
0,05 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Žádná papírová měna nemůže zlatu konkurovat

Většina lidí zcela nerozumí pojmu peníze, protože se to ve školách neučí. Jinak řečeno slovy Henryho Forda: „Je dost dobře, že lidé nerozumějí našemu bankovnímu a měnovému systému, protože pokud ano, věřím, že do zítřejšího rána by došlo k revoluci.“

Opravdové zlato se nebojí ohně, říkají Číňané. Ilustrační foto: iStock

Vyspělé národy se vždy snažily používat zlato jako měnu. V dnešní době rychlých a rozsáhlých obchodů žádná jiná forma peněz nemůže nabídnout to, co zlato. V současné krizi to ukazuje Rusko s čarováním kolem zlata a své měny i Čína s nápadem krýt digitální renminbi zlatem, aby se mu dalo ve světě se zuřící inflací důvěřovat. Proč zlato? Protože: „Opravdové zlato se nebojí ohně“, jak říkají Číňané.

„Rusko už rubl se zlatem propojilo,“ konstatuje deník The Standard. Rubl, který se před rokem obchodoval za přibližně 100:1 vůči dolaru, tak posílil na 88:1. „To bylo způsobeno tím, že zlato se tehdy obchodovalo za zhruba 56,55 dolaru za gram a Rusko stanovilo cenu gramu zlata na 5 000 rublů. Prostým dělením 5 000:56,55 se došlo k 88.

Co na tom, že cena zlata s rublem v tomto kurzu vychází kolem 1 767,05 za unci. Ruská centrální banka tak stanovila spodní hranici své měny k dolaru, čímž rubl posílil.“ Některé obchody však na tom drhnou, protože řada zemí, například Indie, považuje rubl za nadhodnocený.

PSALI JSME: Analytik: Ruský rubl je nyní pevně spojen se zlatem a komoditami

Ale zpět k tématu. Pokud by byly peníze jasně pochopeny, současný systém nekrytých peněz by neexistoval. Na současný bankovní vklad by se nepohlíželo jako na nezajištěný závazek banky a ne jako na peníze.

„Certifikát, bankovka nebo státní pokladniční poukázka nemohou nahradit zlato, zejména v době nouze. To potvrzuje i fakt, že zlato sice není oficiálně uznáváno jako legální hotovost, ale jeho postavení jako peněz je nedotknutelné. Není náhoda, že centrální banky udržují ve svých trezorech 33 919 tun neboli přibližně 17,2 procenta všeho zlata na světě jako rezervního aktiva.“

Od roku 1971, kdy bylo zrušena poslední možnost směňovat zlato za bankovky, má každý stát možnost tisknout peníze, které jsou přijímány jako legální hotovost. Papírové peníze může vláda nebo její centrální banka vyrábět donekonečna a skoro zdarma. Náklady na papír a tisk jsou téměř zanedbatelné ve srovnání s hodnotou tištěné měny. A také to už způsobilo ukázkové hyperinflace v mnoha zemích s nedozírnými následky. Naposledy v Súdánu.

PSALI JSME: Finanční zločin roku 1971: Konec brettonwoodského systému

„Naši předkové nepoužívali zlato jednoduše proto, že bylo lesklé nebo krásné, jak soudí kritici. Používali zlato kvůli jeho jedinečným vlastnostem. Poskytuje technologické a finanční výhody, které zahrnují jeho vzácnost, dostupnou ražbu, náročné padělání, minimální opotřebení, maximální chemickou i fyzickou odolnost, aby fungovalo jako důvěryhodný a užitečný uchovatel hodnoty,“ píše The Standard.

Historicky byly peníze definované jako mince či tvrdé peníze, což je vlastně totéž jako tvrdá měna. Žádná papírová měna, na rozdíl od té „tvrdé“, zatím neobstála ve zkoušce času. Nedokázala dlouhodobě sloužit jako důvěryhodný zdroj bohatství. I slavný dolar zatím existuje jen 238 let.

Podle francouzského filozofa Voltaira „se všechny papírové peníze nakonec vrátí ke své vnitřní hodnotě: k nule“. To u zlata nehrozí. Stovky let prokázaly, že přežilo všechny papírové měny, jež kdy existovaly. Nic jiného nedokázalo vytvořit systém založený na finanční, monetární a fiskální disciplíně.

PSALI JSME: Zlato a měnová politika „říše podvodu“

(rek)

Další z kategorie Zlato