Zlato (oz) / USD
1 924,69
0,17 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Kde mají Švýcaři zlato, je státní tajemství

Ve Švýcarsku je státním tajemstvím, kde centrální banka skladuje své zlato. Ze všech dostupných informací vychází, že primárně své a zlato zahraničních centrálních bank včetně Banky pro mezinárodní platby, což je jakási centrální banka centrálních bank, je ukryté pod náměstím Bundesplatz 1 v Bernu.

Oficiálně je umístění zlata švýcarské centrální banky státním tajemstvím. Ilustrační foto: iStock

Tento trezor může být jedním z největších na světě. Kvůli rekonstrukci je však nyní prázdný. Kov byl dočasně převezen do federálního bunkru poblíž Kanderstegu hluboko ve švýcarských horách.

Švýcarsko je jedním z největších světových trhů s fyzickým zlatem. Moc se o tom ale neví, protože diskrétnost je jednou ze služeb, díky kterým je tento trh atraktivní. Před třicátými lety minulého století bylo bankovní tajemství ve Švýcarsku nepsaným pravidlem. V legislativě bylo zakotveno v roce 1935, což spolu s neutralitou učinilo švýcarské banky přitažlivé pro cizí kapitál: Měnu i zlato.

Když se v roce 1968 na dva týdny uzavřel londýnský trh se zlatem (LBMA), švýcarské banky reagovaly agresivně a pokusily se převzít podíl tohoto trhu. Rovněž rafinerské kapacity se začaly přesouvat z Londýna do Švýcarska.

PSALI JSME: Švýcarská centrální banka je se svým zlatem spokojena

V současné době ve Spojeném království už nejsou žádné rafinerie akreditované u LBMA, zatímco ve Švýcarsku jsou čtyři gigantické: Valcambi, PAMP, Argor-Heraeus a Metalor. Každý rok projdou švýcarskými rafineriemi zhruba 2 000 tun zlata.

Oficiálně je umístění zlata švýcarské centrální banky (SNB) státním tajemstvím, ale před deseti lety banka odhalila, že 20 procent z jejích 1 040 tun zlata je uloženo v Bank of England, deset procent v Bank of Canada a 70 procent  ve Švýcarsku. Kde přesně, však neuvedla. Záznamy o vybudování trezoru SNB v letech 1961 až 1963 ani nejsou ve stavebním archivu města Bernu.

„Důchodce Othmar Dillon, který dříve pracoval na katastru v Bernu, řekl deníku Der Bund, že v trezoru na náměstí Bundesplatz 1 byl několikrát. Zlato tam viděl,“ uvádí švýcarský web Gainesvillecoin.com.

Podle Dillona by mohlo být 40 metrů hluboko. V závislosti na počtu vybudovaných pater a ostrosti Dillonovy paměti mohlo mít sklepení až 10 000 metrů čtverečních. Článek z roku 2008 citující Dillona se však z internetu ztratil.

PSALI JSME: Švýcarské „zlaté“ firmy MKS a PAMP se spojují. Otec zakladatel by měl radost

V roce 1999 švýcarští novináři zjistili, že vláda zřídila tajné velitelské stanoviště pro případ jaderného útoku poblíž Kanderstegu v Alpách, 40 mil jižně od hlavního města Bernu. Přes dvacet let nepadlo ani slovo o tom, že by se v bunkru nazvaném K20 mohlo vyskytovat zlato.

Až v roce 2018 nezávislý novinář Henry Habegger napsal, že v K20 je také trezor centrální banky. Lidé obeznámení s touto záležitostí s ním sdílí názor, že když byl budován K20, SNB využila příležitosti získat trezor odolný proti jaderné bombě i pro své zlaté zásoby. Údajně se tam má vejít 6 000 tun zlata.

Lidé, kteří žijí v Kanderstegu, dnes často vídají projíždět obrněné vozy doprovázené armádními vozidly v plné zbroji, včetně kulometů. Důvodem má být rekonstrukce hlavního trezoru SNB. Renovace má být dokončena v roce 2024 a poté se zlato může vrátit do Bernu. Může, ale také nemusí.

PSALI JSME: Švýcarsko, nebo Kajmanské ostrovy?

(rek)

Další z kategorie Zlato