Zlato (oz) / USD
2 337,96
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Kam se podělo všechno zlato světa?

Marketingové sdružení zlatého průmyslu a obchodu World Gold Council (WGC) často publikuje výzkumy, které demonstrují sílu zlata jako ochránce bohatství. Členové WGC působí na trzích, jež zahrnují asi tři čtvrtiny roční spotřeby zlata, a proto jsou její data celosvětově považována za relevantní.

Nejvíc zlata se historicky spotřebovávalo na výrobu šperků. Podle WGC váží všechny dosud vyrobené prsteny, náušnice nebo náramky 95 550 tun. Ilustrační foto: iStock

V nedávné studii WGC (Světová rada pro zlato, pozn. red.) uvedla, že již bylo vytěženo a dáno do oběhu celkem 209 tisíc tun zlata v hodnotě 12 bilionů dolarů v průměrné ceně z konce minulého roku 1 800 dolarů za unci. Dosud zjištěné zdroje zatím nevytěženého zlata podle Geologické služby USA činí asi 52 tisíc tun lesklého žlutého kovu.

Nejvíc zlata se historicky spotřebovávalo na výrobu šperků. Podle WGC váží všechny dosud vyrobené prsteny, náušnice nebo náramky 95 550 tun. Investiční zlato v podobě mincí, cihel či slitků tvoří jen 22 procent světového zlatého pokladu o váze 46 500 tun. V centrálních bankách leží 35 730 tun zlata.

PSALI JSME: Kolik zlata je na světě?

Hodnota zlata v rezervách centrálních bank, burzovních fondech a hlavně mezi lidmi o celkové váze 82 tisíc tun činí asi pět bilionů dolarů, a to jde jen o 39 procent veškerého vytěženého zlata. K tomu je třeba připočíst hodnotu skoro 100 tisíc tun šperků a dalších 31 tisíc tun zlata zařazeného do kolonky „ostatní“, se odhaduje na dalších sedm bilionů dolarů.

Pro srovnání – papírové zlato v podobě akcií, opcí či jiných spekulativních derivátů odvozených od ceny zlata má podle amerických zdrojů hodnotu zhruba jednoho bilionu dolarů a přece obchody s těmito ekvivalenty často diktují světovou cenu zlata.

Pomineme-li loňský rok, který podle WGC byl nejsilnějším rokem pro spotřebu zlata v objemu na 4 741 tun díky desetiprocentnímu nárůstu nákupů investorů a centrálních bank, je průměrná roční poptávka po zlatu za posledních deset let 3 140 tun v ceně zhruba 181 miliard dolarů.

PSALI JSME: Adam Hamilton: Investoři do zlatých akcií zmizeli

Na rozdíl od historie se nyní nejvíc zlata přesouvá do investic (38 %), zatímco zlatníci spotřebovávají 37 procent zlata, centrální banky 18 procent a průmysl sedm procent. I přes v posledních dvou letech významné nákupy zlata centrálními bankami, které ho jen loni nakoupily 1 136 tun, tvoří zlato v celkových rezervách bank jen menší část.

Celosvětově dolar v centrálních bankách podle WGC stále ještě tvoří 50 procent devizových rezerv, euro 16 procent, čínská měna dvě procenta a zlato 16 procent. Česká národní banka to ale má jinak. Přes 52 procent drží v eurech, 29,6 procenta v amerických dolarech, 17 procent v jiných měnách, mezi kterými dominuje kanadský dolar, a pouze 0,8 procenta ve zlatě.

PSALI JSME: Zlatý poklad Česka se v červenci opět zvětšil

(rek)

Další z kategorie Zlato