Zlato (oz) / USD
1 911,84
0,10 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlatý poklad Česka se v červenci opět zvětšil

Centrální banky v červenci pokračovaly v posilování svých rezerv nákupy zlata. Podle nejnovějších ale ještě ne kompletních údajů zveřejněných Mezinárodním měnovým fondem (MMF) neustoupily Česko a Polsko od naplňování svých ambiciózních cílů.

Guvernér Polské národní banky Adam Glapiński. Foto: Narodowy Bank Polski

„Údaje Centrální banky Turecka také ukazují, že její zlaté rezervy v červenci o 17 tun vzrostly a přidaly se k 11 tunám nakoupeným v červnu po velkém výprodeji mezi březnem a květnem,“ doplnil na Twitteru Krishan Gopaul, hlavní analytik Světové rady pro zlato.

Gopaul komentoval i nákup České národní banky, která v červenci přidala do svých rezerv dvě tuny zlata, čímž se její celkový čistý nákup od začátku roku zvýšil na téměř 10 tun, což představuje skoro polovinu z jejich celkových 21 tun zlata.

Největším odběratelem podle dat MMF však byla Polská národní banka (NBP), která minulý měsíc zvýšila své zlaté rezervy o 22 tun, připomínají Kitco News. „To vede k čistým nákupům od začátku roku na 71 tun a celkové zlaté rezervy na 299 tun,“ dodává Gopaul.

PSALI JSME: Polsko chce ještě zvýšit své zlaté rezervy

NBP byla už v červnu velkým kupcem zlata, když přidala do svých držeb 14 tun. Byl to třetí měsíc nákupů zlata za sebou. Od dubna to bylo 48 tun, čímž své celkové zásoby zlata posunula na 277 tun.

Na podzim roku 2021 prezident NBP Adam Glapiński řekl, že centrální banka v roce 2022 plánuje přidat 100 tun zlata do svých rezerv. „Není jasné, proč to banka nedodržela. Nedávné nákupy by mohly signalizovat začátek dalšího kola nákupů k dosažení cíle 100 tun,“ konstatuje ve svém blogu obchodník se zlatem Peter Schiff.

Když Glapiński oznámil plán na rozšíření svých zlatých rezerv, řekl, že držení zlata je otázkou finančního zabezpečení a stability. „Zlato si zachová svou hodnotu, i když někdo zničí aktiva globálního finančního systému založená na elektronických účetních záznamech. Samozřejmě nepředpokládáme, že se tak stane. Ale jak se říká – předem varován je být pojištěn. A centrální banka musí být připravena i na ty nejnepříznivější okolnosti.“

PSALI JSME: Polsko nakoupí 100 tun zlata už letos

(rek)

Další z kategorie Zlato