Zlato (oz) / USD
2 337,96
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Adam Hamilton: Investoři do zlatých akcií zmizeli

Investoři do zlata zmizeli, alespoň z amerických akciových trhů. Navzdory vzestupu zlata od konce září byla investiční poptávka po zlatu v hlavních burzovních fondech téměř nulová. Celosvětově ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 6,2 procenta na 277,5 tuny. To vypadá docela slabě ve čtvrtletí, v němž cena zlata vzrostla meziročně o 5,6 procenta na nový rekordní průměr 1 978 dolarů za troyskou unci.

Po staletí bylo zlato nejlepším zajištěním proti inflaci, protože celosvětová nabídka vytěženého zlata může růst pouze o jedno procento ročně kvůli přirozeným omezením těžby. Ilustrační foto: Shutterstock

„Investoři kupodivu zlato ignorují, byť od konce září do začátku května posílilo o 26,3 procenta na 2 050 dolarů za unci. I v srpnu 2020, kdy zlato vytvořilo cenový rekord 2 062 dolarů za unci, investoři stále zívali. Naopak vytahovali kapitál ze zlatých fondů,“ konstatuje Adam Hamilton, ředitel investiční společnosti ZEAL.

„Zlatu se v prvním pololetí dařilo, vydělalo 5,2 procenta, což by mělo přilákat investory, kteří jsou jeho hybnou silou. Přesto celosvětová investiční poptávka meziročně klesla o 31,1 procenta na 532 tuny. To se však dá tentokrát pochopit, když americký akciový index S&P 500 vystřelil o 28,3 procenta. Investoři však byli na zlato apatičtí i před tím.“

PSALI JSME: Zlato zdolává jeden rekord za druhým

Obří americké fondy SPDR Gold a iShares Gold Trust jsou dominantní zlaté burzovní fondy na světě. Dohromady na konci června ovládali 1 370,6 tuny zlata. To představuje 40 procenta veškerého zlata drženého všemi fondy na světě. Britskému fondu Invesco Physical Gold stačí na třetí místo pouhých 238,5 tuny zlata.

Všechny americké fondy zlata spravují dohromady zlato za 109 miliard dolarů. To je velké číslo, ale naprosto nepatrné ve srovnání s tržní kapitalizací elitních akcií S&P 500 s 39 032,8 miliardy dolarů. To znamená, že američtí akcioví investoři drží pouze triviální alokace zlata kolem pouhých 0,2 procenta.

PSALI JSME: Průzkum: Investoři do zlata plánují další nákupy

„Ale pozor. Minulé bubliny na akciovém trhu praskly, když byli naprosto všichni přesvědčeni, že silné vlny mohou pokračovat donekonečna. Dřív nebo později i těm nejmilovanějším miláčkům trhu dojdou kupci, protože všichni už budou mít nainvestováno. Zůstanou tak pouze prodejci, takže euforické akciové trhy se převalí do vážných výprodejů,“ prorokuje Hamilton.

„Po staletí bylo zlato nejlepším zajištěním proti inflaci, protože celosvětová nabídka vytěženého zlata může růst pouze o jedno procento ročně kvůli přirozeným omezením těžby. Rozvaha americké centrální banky je však o děsivých 98 procent nad úrovněmi z února 2020 před extrémním tlakem na tisk peněz. Nyní je k dispozici mnohem víc dolarů, ale i eur, jenů, liber a dalších měn, za které lze koupit relativně mnohem míň zlata.“

PSALI JSME: Kdo vsadil na správného koně? Wall Street nebo Main Street?

Sečteno a podtrženo, investoři do zlata, zejména američtí, zmizeli, protože se zamilovali do akciové bubliny a zapomněli na prozíravost diverzifikace i o zlaté akcie. Jedinou posilou zlata na trhu tak je množství malých investičních nákupů a centrální banky.

„Tržní extrémy nikdy netrvají dlouho, akciové bubliny nevyhnutelně prasknou a spustí obří výprodeje. Ten současný extrém se šíleným zhodnocování akcií nedopadne jinak. Reverze pak zbaví investory krátkozrakosti při přehlížení zlata. Investiční kapitál se do zlata vrátí, protože mnozí investoři začnou obnovovat alokace zlata prakticky z nuly. To urychlí silný vzestup zlata na nová rekordní maxima,“ uzavírá Hamilton.

PSALI JSME: Těšte se na cenu zlata za pět let

(rek)

Další z kategorie Zlato