Zlato (oz) / USD
2 418,25
0,44 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Je čas na novou zlatou příručku

Zhroucení korelace zlata a reálné úrokové sazby vyvolává mnoho otázek. Ve starém dogmatu bylo nemyslitelné, že se cena zlata ve fázi prudce rostoucího reálného výnosu z úrokové sazby zvýší. Tento letitý vzorec ale není jediný, který již nelze použít k vysvětlení trendu ceny zlata.

Světová banka – na snímku – vydala Příručku investování do zlata pro správce aktiv. Centrálním bankám doporučuje držet až 22 procent rezerv ve zlatě. Ilustrační foto: Shiny Things – Flickr, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2390362

Existují četné důkazy, že soubor pravidel v podstatných aspektech zastaral, že je čas vydat novou zlatou příručku. Zlato již není pouze marginální číslo, okrajová investiční příležitost, ale stále více ze spektra investičních možností vyčnívá.

Zlato se nečekaně oddělilo od reálné úrokové sazby, když Fed (centrální banka USA, pozn. aut.) začal sazby zvyšovat. Pro zlato nemělo být nic horšího. Zvláště když je zvedá emitent rezervní měny. A co se nestalo? Odstartoval zlatý býčí běh! konstatuje v nové ročence In Gold We Trust lichtenštejnská společnost Incrementum.

Uprostřed jednoho z nejnáročnějších geopolitických napětí za několik desetiletí dochází k renesanci zlata jako neutrálního rezervního aktiva. To je patrné zejména na rekordních nákupech zlata centrálními bankami na pozadí znepokojivého konfliktu mezi Východem a Západem. Podle očekávání jako jednoho z důsledků rozhodnutí o závažných sankcích, jež odstartovaly v roce 2022.

Před vpádem Ruska do Evropy kupovaly centrální banky v průměru 118 tun zlata za čtvrtletí. Po invazi teroristů na Ukrajinu se tento průměr zvedl na 291 tun.

PSALI JSME: Je zlatý boom důsledkem dedolarizace?

„Zmrazení ruských měnových rezerv demonstrovalo světu, že měnové rezervy založené na dluhu jsou v konečném důsledku jen a pouze sliby. Jedinečnost zlata jako neutrální rezervní měny bez možnosti zásahu protistrany bylo znovu objeveno. Navíc poptávka centrálních bank je relativně méně citlivá na cenu. Dalo by se tak říci, že centrální banky založily spodní hranici ceny zlata.“

Klíčová je i situace na Blízkém východě ve složité síti mezinárodních vztahů s Čínou a Ruskem podporujících Irán jedné straně a Západem na druhé. Slova Zbigniewa Brzezinského z jeho knihy The Grand Chessboard z roku 1997 se ukazují jako prorocká:

„Potenciálně nejnebezpečnějším scénářem by byla velká koalice Číny, Ruska a možná Íránu, ‚antihegemonická‘ koalice nesjednocené ideologií, nýbrž křivdami. Připomínalo by to svým rozsahem výzvu, kterou kdysi představoval čínsko-sovětský blok, i když tentokrát Čína bude pravděpodobně vůdcem a Rusko vazalem.“

PSALI JSME: Zlatá pandemie má původ v Číně

„V roce 2024 budou přibližně polovinu celosvětového hrubého domácího produktu (HDP) generovat rozvíjející se trhy, ve srovnání s pouhými 19 procenty v roce 2000. Dvě třetiny růstu globálního HDP za posledních deset let byly vytvořeny rozvíjejícími se trhy. Většina těchto trhů má mnohem větší zálibu ve zlatě než vyspělé země. To bude živit přirozený a dlouhodobý růst poptávky po zlatě.“

Rostoucí ekonomický a politický význam rozvíjejících se zemí je zřejmý již mnoho let. Spousta amerických velkoinvestorů na něj již vsadila. Zdá se, že jejich nespokojenost s mezinárodním řádem den ode dne roste.

Různé mezinárodní instituce, které jsou z velké části ovládány Západem, jsou stále víc zpochybňovány, zatímco aliance kolem států BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a JAR) zažívá silný růst. V OSN má se svými spojenci drtivou převahu.

PSALI JSME: Rekordní čtvrtletí nákupů zlata do devizových rezerv

„Na začátku letošního roku byly do BRICS přijaty čtyři nové státy: Egypt, Etiopie, Írán a Spojené arabské emiráty. K alianci se pravděpodobně připojí i Saúdská Arábie, která získává geopolitický vliv, byť zatím oficiálně pozvánku nepotvrdila.

Váhání ukazuje, že vstup je považován za historické rozhodnutí. Se Saúdskou Arábií by BRICS představovaly 43 procenta celosvětové produkce ropy a 44 procenta světových zásob ropy,“ popisuje situaci Incrementum.

„Země BRICS mají již léta značný obchodní přebytek běžného účtu se Západem. Neustále rostoucí podíl zlata v devizových rezervách jsou toho projevem. Jde o obdobnou situaci, jako po druhé světové válce, kdy Evropa, a zejména Německo a Francie, zvyšovaly své zlaté rezervy v důsledku vysokých přebytků běžného účtu.“

Renesance zlata se odráží i v tom, že Světová banka vydala Příručku investování do zlata pro správce aktiv. Výslovně cituje několik studií, které věrohodně potvrzují vlastnosti zlata jako diverzifikátoru, zejména v případě volatility směrem dolů. Centrálním bankám doporučuje držet až 22 procent rezerv ve zlatě.

PSALI JSME: Čtvrtletí zlatých rekordů

(rek)

Další z kategorie Zlato