Zlato (oz) / USD
2 339,16
1,00 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlatá pandemie má původ v Číně

Pátrání po zdroji současné zlaté pandemie nakonec vedlo, jak už je to u pandemií obvyklé, do Číny. V prvním čtvrtletí zaznamenal trh se zlatem druhé největší světové ekonomiky, dramatický meziroční nárůst poptávky o 68 procent.

Jediným investovatelným aktivem s rozumným výnosem a stabilitou je pro Číňany zlato. Ilustrační foto: iStock

Tento vývoj se připisuje především zájmu drobných investorů a je na rozdíl od minulých trendů, kdy cenu zlata určovaly papírové spekulativní investice hlavní příčinou vysoké ceny zlata.

Když přičteme i akvizice zlata Čínskou lidovou bankou v objemu 57 tun, což byla čtvrtina čistých nákupů všech centrálních bank na světě, navíc v novém čtvrtletím rekordu 228 tun zlata, jež se přemístilo do trezorů centrálních bank, je zdroj nakažlivé zlaté horečky vypátrán.

A není divu, že si Číňané nakoupili 183 tun zlatých šperků a 110 tun investičních zlatých slitků, když jim v jejich měně za tři měsíce vyneslo dle zpravodajské platformy Finbold deset procent. Navíc podle vyjádření expertů švýcarské banky UBS panuje mezi čínskými investory shoda, že jakékoli propady ceny zlata by měly další nákupní příležitosti.

PSALI JSME: Rekordní čtvrtletí nákupů zlata do devizových rezerv

Dosavadní konspirační teorie o tajemných investorech a obřích skrytých spekulacích tak ve světle zveřejněných čísel zřejmě berou za své. „Všechny komentáře obvykle píší cizinci, kteří nerozumějí čínskému myšlení,“ napsal jeden z čínských přispěvatelů na blogu Investing.com.

„Číňané dřív investovali do nemovitostí, ale současná cenová eroze jim z toho nepřinesla zisk. Akciové trhy (v Číně – pozn. red.) jsou na tom stejně špatně. Spoření v bankách přináší nízké výnosy. Kryptoměny se nekupují snadno.

Jediným investovatelným aktivem s rozumným výnosem a stabilitou je zlato. Jak je to jednoduché. Žádné konspirační teorie o BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Číny a JAR – pozn. red.) nebo o krachu amerického dolaru.“

PSALI JSME: Zlatá pandemie pochází z Číny, míní agentura Bloomberg

(rek)

Další z kategorie Zlato