Zlato (oz) / USD
2 503,81
0,17 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Je zlatý boom důsledkem dedolarizace?

Proč se trh se zlatem změnil k nepoznání? Nápověda pochází ze zpráv o nákupech zlata některými centrálními bankami. Hlavně čínské a turecké, které hledají sebevědomí v procesu dedolarizace. A také ve spolehlivějších způsobech uložení svého bohatství. Zlato je pro ně první alternativou.

Část světa nyní opouští dolar ve prospěch zlata a dalších alternativ. To naznačuje, že údajně silný dolar žije z vypůjčeného času, píše web UnHerd. Ilustrační foto: iStock

Proces, kterým dedolarizace probíhá, může být pro mnohé matoucí. Náhodný čtenář ekonomického tisku vidí v titulcích, že cenu zlata pohání síla amerického dolaru. Ale pokud je motorem nákupů zlata centrálními bankami dedolarizace, neměl by dolar spíše klesat, než stoupat?

„Ne nutně – přesněji ne v krátkodobém horizontu. Prozatím je hodnota amerického dolaru nastavena v souladu s úrokovou sazbou centrální banky USA. Ta nyní udržuje vysokou úrokovou sazbu, a tak dolar roste. Silnější americká měna však zlevňuje americký dovoz a zdražuje vývoz, což má tendenci zvyšovat obchodní deficit,“ píše web svobodného myšlení UnHerd.

PSALI JSME: Dedolarizace přidává plyn

„Zde se dostáváme k dlouhodobým hybatelům hodnoty dolaru. USA financují svůj obchodní deficit tím, že se spoléhají na jiné země při nákupu a držení dolarových aktiv – od amerických akcií a dluhopisů až po jednoduché rezervy v dolarech.

Ale jak můžeme vidět, část zbytku světa nyní opouští dolar ve prospěch zlata a dalších alternativ. To naznačuje, že údajně silný dolar žije z vypůjčeného času,“ píše web hledačů pravdy UnHerd.

Naznačuje, že provádění silné dolarové politiky, a tedy velkého obchodního deficitu udržováním vysokých úrokových sazeb v USA je stále riskantnější. V určitém okamžiku – možná uprostřed recese či finanční krize – může hodnota měny klesnout, vytlačit nahoru inflaci a stlačit americkou životní úroveň.

PSALI JSME: Repatriace zlata aneb ztráty víry v americký dolar

Veškeré toto dění je tak skvělou zprávou pro dlouholeté fanoušky cenných kovů. V minulosti byly zlaté štěnice, jak se jim někdy říká, v opovržení investičních profesionálů. Jejich hlášky o možném kolapsu amerického dolaru byly magnetem na posměšky některých slavných investorů, jako je Warren Buffet, že kupují nevýnosné zlato místo výnosných akcií a dluhopisů.

Ale s cenou zlata, která zaťala drápky nad 2 300 dolary a dosáhla všech možných rekordů, se nyní o procesu dedolarizace hovoří zcela vážně, a vypadá to, že nakonec se budou smát zlatí brouci. Možná příliš brzy ohlašovali pád dolaru, ale nakonec by se jejich intuice, že si USA svým způsobem hospodaření nemohou udržet finanční hegemonii navždy, může ukázat jako prozíravá.

PSALI JSME: Dedolarizace už i v Evropě

(rek)

Další z kategorie Zlato