Zlato (oz) / USD
1 913,25
0,51 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Hledač pirátského pokladu dál sní a pátrá na Seychelách (1. část)

John Cruise-Wilkins se považuje za chlapíka s posláním. Stejně jako jeho zesnulý otec Reginald věří, že pod nepřehledným úsekem silnice na severu Mahe, hlavního ostrova Seychel, se skrývá něco zcela jedinečného.

Oliver Levasseur, La Buse, je pohřben na historickém hřbitově v Saint Paul (Réunion). Jeho hrob je dnes jednou z největších turistických atrakcí ostrova. Foto: Jöran Kortmann, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=402038

Cruise-Wilkins je hledač pokladů. Jeho i otcovo pátrání trvající přes sedm desetiletí ho přivedlo právě sem, kde podle něho Oliver Levasseur, francouzský pirát z 18. století, zakopal svůj poklad, jehož hodnota se odhaduje na přinejmenším na 130 milionů dolarů (2, 8 miliardy korun).

Levasseur, známý jako La Buse (Káně), strávil roky drancováním tohoto kouta Indického oceánu, než se usadil na Seychelách. Zde údajně ukryl nepředstavitelné množství zlata, stříbra, diamantů a dalších drahocenných předmětů

Jakmile ho nakonec v roce 1730 poznali, zatkli ho a převezli na ostrov Réunion. Odmítl prozradit, kde se nachází zakopané skvosty. „Když ho uvrhli do vězení, chtěli z něho vytlouct podrobnosti o pokladu. Neprozradil ani slovo.

Mučili ho, ale on stále mlčel. Dali mu pero a pergamen, aby tajemství pokladu napsal. Odmítl. A místo toho, když nebyli strážní nablízku, načmáral kryptogram a ukryl ho u sebe,“ vypráví Cruise-Wilkins na kameru televize CNN.

PSALI JSME: Z deseti nejhledanějších pokladů jich je devět zlatých (1. část)

Dodává, že La Buse po odsouzení k trestu smrti musel nosit dlouhou košili, pod kterou ukryl pergamen, na který napsal kryptogram. A tak se zrodilo něco jako mapa pokladu, ale zatím ji nikdo nedokázal správně přečíst – kromě Cruise-Wilkinse.

„Než námořního lupiče oběsili, pak tento papír prostě vzal, hodil ho do davu a vykřikl: Můj poklad pro toho, kdo to pochopí! Jako bych viděl, jak se í piráti, jeho bývalí kumpáni, mezi zástupy zvědavců natahují a perou se o ten papír,“ podotýká.

John vypráví, jak jeho otec, obchodník v tehdejší Britské východní Africe, dnes Keni, propadl hledání pokladů po náhodném setkání s kapitánem Brianem Goldvorgem. Kapitán seznámil Reginalda se svou kolegyní Rose Savyovou, Mauricijkou provdanou za Seychelčana vlastnícího pobřežní pozemek, kam Káně údajně uložil své bohatství pod zem.

PSALI JSME: Z deseti nejhledanějších pokladů jich je devět zlatých (2. část)

Savyová našla počátkem roku 1920 na skalách rytiny, což ji vedlo k domněnce, že má co do činění s pirátskými znaky. Navštívila Národní knihovnu ve Francii, aby si potvrdila, že dokumenty, které vlastní, skutečně patří La Busemu. V roce 1949 je prodala Reginaldovi za 29 dolarů, přičemž dolar tehdy představoval výrazně silnější měnu než dnes.

Zrodila se rodinná posedlost. Reginaldův život ovládlo pátrání po La Buseho pokladu. „Kvůli hledání pokladu jsme prošli značnými útrapami,“ vypráví John.

„Otec si vedl dva účty, pracovní a osobní. A když mu na pracovním účtu zbylo opravdu málo peněz, octl se vždycky v pokušení vzít si z osobního účtu, a tak ho máma plácla přes prsty, protože musíte živit rodinu. Ne vždy to uhlídala, takže rozhodně nemohu říct, že jsme si žili blahobytně,“ připouští.

PSALI JSME: Neobjevené bohatství – pět míst, která mohou skrývat zlaté poklady

(plk)
(Pokračování zítra)

Další z kategorie Zlato