Zlato (oz) / USD
1 930,64
0,48 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Dokonalá bouře pro zlato

V prosinci 1997 vyšel v renomovaném britském deníku Financial Times článek s názvem „Smrt zlata“. Jenže od té doby se cena zlata v amerických dolarech zvýšila z 288 na 1 780 dolarů za troyskou unci.

K devalvaci dochází u všech hlavních fiatových měn, což má od roku 2000 za následek průměrný roční nárůst ceny zlata o více než deset procent. Ilustrační foto: iStock

„Dnes, po mnoha politických událostech a krizích, máme důkazy o neustálém – a v mnoha ohledech velkolepém – růstu ceny zlata. Tento souběh mnoha současných událostí vytváří dokonalou bouři, díky níž zlato roste dramaticky více, než jsme si představovali,“ píše ve svém článku na odborném webu Gold Eagle Nick Barisheff, zakladatel, prezident a generálním ředitelem společnosti Bullion Management Group.

Typicky je jádrem rostoucí ceny zlata vždy devalvace měny. K tomu dochází u všech hlavních fiatových měn, což má od roku 2000 za následek průměrný roční nárůst ceny zlata o více než deset procent. Od roku 1900 byly všechny hlavní fiatové měny znehodnoceny o více než 90 procent.

„Abychom pochopili znehodnocování měn, je nutné si uvědomit, že všechny měny vznikají tak, že vlády emitují dluh a centrální banka tento dluh následně zpeněžuje tiskem měny,“ vysvětluje Barisheff.

PSALI JSME: Každá měnová inflace je krádeží aneb Vztah zlata k penězům se změnil

Například v roce 1960 činil podíl federálního dluhu USA na hrubém domácím produktu (HDP) 52,2 procenta, zatímco dnes vzrostl na 125,9 procenta. Federální rezervní systém, tedy americká centrální banka, od roku 2008 zvýšil svou rozvahu o historicky bezprecedentní částku více než 7,5 bilionu dolarů. Kvůli této politice centrální banky USA dochází k devalvaci všech západních měn, což následně vede k inflaci.

Inflace, jak se tento termín vždy a všude používal, a zejména v Severní Americe, znamená zvyšování množství peněz a bankovek v oběhu a množství bankovních vkladů podléhajících kontrole. V říjnu 2021 vyskočila spotřebitelská inflace na čtyřicetileté maximum, nejvyšší hodnotu od dob běsnící inflace na počátku 80. let.

Podle Johna Williamse ze serveru Shadowstats.com by v případě výpočtu inflace podle metodiky z 80. let minulého století dosahoval nynější v USA používaný index spotřebitelských cen téměř 15 procent. „Vzhledem k tomu, že výnosy státních pokladničních poukázek se pohybují kolem dvou procent, jejich skutečný výnos očištěný o inflaci by činil přibližně -13 procent,“ poznamenává Nick Barisheff.

PSALI JSME: Alasdair Macleod: Cenová inflace je teprve začátek

Podle něj ale ještě větší důvod k obavám představuje skutečnost, že americké akciové trhy jsou nadhodnocené více než během finanční krize v roce 2008 a v závislosti na metodice mohou být nadhodnocené více než během dot.com bubliny v roce 1999 a dokonce i během krachu v roce 1929. Přestože část nadměrné nabídky peněz vedla k růstu spotřebitelských cen, velká část z nich směřovala do akciových trhů a nemovitostí.

„Kombinace účinků devalvace měny, inflace a klesajícího HDP v kombinaci s nadhodnocenými akciemi a rezidenčními nemovitostmi vytváří dokonalou bouři pro dramatický růst cen drahých kovů v budoucnosti. Každé portfolio by mělo mít alespoň 20 procent alokováno ve zlatých slitcích, aby se zachovalo bohatství, zvýšily výnosy a snížila volatilita portfolia,“ tvrdí Barisheff.

Investoři podle něj musí vzít v úvahu, že pokud ztratí 50 procent svého portfolia, budou muset dosáhnout zisku 100 %, jen aby se vyrovnali. „Přestože ceny mohou ještě růst, bylo by rozumné vyčkat příštích několika měsíců v hotovosti nebo ve zlatě. To poskytne investorům příležitost znovu investovat do svých oblíbených aktiv s výraznými slevami,“ domnívá se šéf společnosti Bullion Management Group.

PSALI JSME: Čeká nás devalvace měn. Držte zlato, radí Lawrie Williams

(luk)

Další z kategorie Zlato