Zlato (oz) / USD
1 912,70
0,54 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Čeká nás devalvace měn. Držte zlato, radí Lawrie Williams

Zlato bývá skvělým ochráncem bohatství, píše na webu Sharpspixley.com komentátor Lawrie Williams, který má více než čtyřicetileté zkušenosti ve finančním i důlním sektoru s komoditami, včetně zlata.

Americký dolar je podle Marka Mobiuse jednou z nejzranitelnějších měn. Ilustrační foto: iStock

Podle Williamse teď není doby spoléhat se na nadhodnocené akcie nebo hybridní kryptoměny: „Akcie mají pravděpodobně tak jako tak před sebou velký krach a bitcoin nedávno zažil pokles své hodnoty na polovinu během několika málo dní a to se může velmi snadno opakovat. Zlato však většinou obstojí ve zkouškách času jako uchovatel hodnoty.“

Podle něj je patrné, že například investoři v Německu – zemi, která před necelými sto lety trpěla hyperinflací – se v poslední době houfně obracejí ke zlatu a příliv investičního zájmu o žlutý kov zaznamenávají i tradiční země, které zlato hromadí, především v Asii.

Vlastnosti zlata chránit hodnotu jsou podle respektovaného komentátora zabudovány do psychiky občanů zemí, které zažily takový rozpad domácí měny, jaký si ještě pamatují. Zlato je podle něj stabilním platidlem, zatímco fiat měny mohou podléhat poklesu hodnoty, a dokonce i úplnému kolapsu.

PSALI JSME: Němci se bojí inflace. Jejich zájem o zlato se letos ještě zvýšil

Odhaduje se, píše Williams na webu Sharpspixley.com, že i v údajně silné ekonomice, jako je ta americká, se kupní síla dolaru za posledních padesát let snížila až o 90 procent a více. „Ve vztahu ke zlatu se zhoršila ještě více, možná o 98 procent,“ domnívá se komentátor.

„Je pravda, že růst ceny zlata ve vztahu k dolaru nebyl přímočarým vztahem, ale každý, kdo dnes žije a pamatuje si zpětně ceny, které se platily za základní zboží, předměty denní potřeby, automobily atd. před 50 lety, bude přesně vědět, o čem je řeč,“ tvrdí Williams.

„Podle článku zveřejněného na serveru Bloomberg.com doporučuje veterán Mark Mobius, aby investoři vložili deset procent svého portfolia do zlata. Předpovídá, že měny budou vůči zlatu znehodnoceny v důsledku obrovských bezprecedentních částek na stimulaci, které řada zemí uvolnila na boj s pandemií koronaviru covid-19,“ píše komentátor webu Sharpspixley.com.

PSALI JSME: Co nám volatilita zlata, Stanley Fischer z Fedu a CBDC mohou říci o tom, co nás čeká v budoucnu

Mobius v článku agentury Bloomberg prohlásil, že „deset procent by mělo být vloženo do fyzického zlata“. Mobius má podle Williamse dobré výsledky a je známý tím, že podporuje zlato. Společnost Mobius Capital Partners založil po více než třech desetiletích působení ve Franklin Templeton Investments.

„Devalvace měn na celém světě bude v příštím roce poměrně výrazná vzhledem k neuvěřitelnému množství peněžní zásoby, která byla vytištěna,“ uvedl Mobius. „Bude velmi, velmi dobré mít fyzické zlato, ke kterému se můžete okamžitě dostat bez nebezpečí, že vám vláda všechno zlato zabaví,“ řekl v rozhovoru pro agenturu Bloomberg.

Cena zlata se loni v srpnu vyšplhala na rekordní úroveň přes 2 000 dolarů za troyskou unci, k čemuž přispělo šíření vysoké míry nakažení pandemií viru, kterou nyní opět zažívají mnohé z nejvyspělejších ekonomik světa.

PSALI JSME: Zlato a měnová politika „říše podvodu“

Zemí, která je nyní pravděpodobně klíčová pro další vývoj ceny zlata, jsou Spojené státy, kde aktivita na trzích s tzv. futures hraje v současné době hlavní roli při určování globálních cen. USA jsou v současné době svědky výrazného nárůstu počtu nově nakažených virem.

Částečně je to způsobeno tím, že akceptování očkování je do jisté míry politickou volbou, přičemž obyvatelé republikánských států se očkování vyhýbají častěji, než obyvatelé demokratických států.  Celkově to však vyvolává pochybnosti o rychlosti hospodářského oživení země.

„USA jsou také nejzadluženější zemí světa, což podle Mobiusova argumentu činí dolar jednou z nejzranitelnějších měn,“ připomíná Lawrie Williams. Jen dluh Spojených států, který vznikl v souvislosti s bojem proti následkům virové pandemie, se odhaduje na více než tři biliony dolarů a nadále roste značným tempem.

PSALI JSME: Měly by se USA vrátit ke zlatému standardu?

(luk)

Další z kategorie Zlato