Zlato (oz) / USD
1 929,33
0,32 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Centrální banky Číny a Turecka skoupily většinu zlata

Světová rada pro zlato (WGC, World Gold Council) zveřejnila nejnovější žebříček států podle velikosti zlatých rezerv. K žádným zásadním přesunům v něm nedošlo i přesto, že Čína a Turecko nakoupily v únoru 47 z celkových 65 tun zlata, jež zamířilo do sejfů centrálních bank.

Světová rada pro zlato zveřejnila nejnovější žebříček států podle velikosti zlatých rezerv. K žádným zásadním přesunům v něm nedošlo. Ilustrační foto: iStock

Česko za Irskem a Mauriciem drží 73. pozici, byť všechny tři země vlastní 12 tun zlata. Český podíl zlata v rezervách ale činí jen 0,5 procenta, zatímco u Irska je to 5,4 a u ostrova Mauricius 11,1 procenta.

Nejzámožnější zemí zůstávají Spojené státy s 8133,5 tunami zlata před Německem jako nejbohatší evropskou zemí. Není bez zajímavosti, že Německo s 3355 tunami zlata má zhruba stejně velký zlatý poklad jako všechny země bohaté východní Asie včetně Japonska, Číny, Jižní Koreje a Tchaj-wanu dohromady.

PSALI JSME: Centrální banky v nákupech zlata nepolevují

Oficiálně globální zlaté rezervy v únoru vzrostly už jedenáctý měsíc v řadě, tentokrát o 52 tun po lednových 74 tunách. Čínská lidová banka oznámila, že její zlaté rezervy vzrostly během měsíce o 25 tun.

Centrální banka Turecka pokračovala v nákupním šílenství, jež již nepřetržitě drží 15 měsíců, a přidala přes 22 tun. Zlato do devizových rezerv přidaly také Centrální banka Uzbekistánu (8 tun), Měnový úřad Singapuru (7 tun) a Reserve Bank of India (3 tuny).

Celosvětový nárůst rezerv ve zlatě pohoršila jen Národní banka Kazachstánu, jež byla jediným čistým prodejcem a jejíž oficiální zlaté rezervy se snížily o 13 tun. Rezervy této země však zůstávají obrovské. Tvoří je 342,5 tuny zlatých cihel a podíl zlata na celkových rezervách je 58 procent, což je zhruba stejně jako u Nizozemska.

PSALI JSME: Které státy nejvíce nakupují zlato?

Česká národní banka (ČNB)se i přes proklamace guvernéra Aleše Michla o transformaci devizových rezerv o žádný nákup zlata za první dva měsíce roku nepokusila. Národní banka Slovenska, která při dělení zlata po rozpadu federace obdržela 30 tun zlata, od té doby rezervy navýšila na 31,7 tuny, zatímco ČNB vyměnila za papírová aktiva.

Nejvyšší stav zlatých zásob měla naše republika za komunistické éry v roce 1982, kdy držela dosud rekordních 112,4 tuny lesklého žlutého kovu.

PSALI JSME: ČNB by měla nakoupit 200 tun zlata, říká člen bankovní rady Michl

(rek)

Další z kategorie Zlato