Zlato (oz) / USD
2 337,96
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Centrální banky v nákupech zlata nepolevují

Konstatovat, že centrální banky začaly nový rok tam, kde minulý rok skončily, by bylo hrubým podceněním situace. V lednu celosvětově přidaly do rezerv dalších 77 tun zlata, což je skoro trojnásobek toho, co nakoupily v prosinci. Pozdní zpráva o lednovém nákupu zlata Singapurem v objemu 45 tun zásadně zvýšila původní údaj 31 tun.

Světová rada pro zlato předpokládá, že centrální banky budou nakupovat zlato i letos, ale míra nákupu už nebude odpovídat rekordní úrovni z roku 2022. Ilustrační foto: iStock

Turecká centrální banka, největší kupec roku 2022, v lednu pokračovala v navyšování rezerv nákupem 23 tun zlata. Turecký zlatý poklad nyní váží 565 tun. Země se potýká s nekontrolovatelnou inflací v desítkách procent. Turecká lira loni odepsala téměř 30 procent. Cena zlata v lirách se meziročně zvýšila dokonce o 40 procent.

Čína oznámila lednový nárůst zlatých rezerv o 14,9 tuny k 62 tunám hlášeným v listopadu a v prosinci. Čínská centrální banka nashromáždila v letech 2002 až 2019 1 448 tun zlata a pak se odmlčela, dokud od listopadu 2022 znovu nezačala podávat zprávy. „Mnozí spekulují, že Číňané během těchto tichých let nadále přidávali zlato do svých držeb mimo účetnictví,“ uvádí web Oilprice.com.

„Vždy se spekulovalo, že Čína drží mnohem víc zlata, než oficiálně prozrazuje. Mnoho lidí se domnívá, že Čína drží několik tisíc tun zlata mimo účetnictví v samostatném subjektu zvaném Státní správa pro zahraniční směny.“

PSALI JSME: Čína má zřejmě násobně více zlata, než Spojené státy

Evropská centrální banka v lednu oznámila nárůst držby zlata o dvě tuny, které tam přidalo Chorvatsko v souvislosti se vstupem do eurozóny. Národní banka Kazachstánu v lednu zvýšila své zlaté rezervy o skromné 3,9 tuny poté, co v listopadu a prosinci prodala přes 30 tun. Jediným významným prodejcem zlata byl v lednu Uzbekistán se dvanáctitunovým poklesem zlatých rezerv.

Světová rada pro zlato (WGC) předpokládá, že centrální banky budou nakupovat zlato i letos, ale míra nákupu už nebude odpovídat rekordní úrovni z roku 2022. O kolik nákupy klesnou je však obtížné odhadovat. Loni dosáhly 1 136 tun, což bylo nejvíc od roku 1950. Byl to třináctý rok čistých nákupů zlata centrálními bankami v řadě.

Podle WGC stojí za tímto hromaděním zlata dva hlavní důvody – jeho výkonnost v době krize a jeho role jako dlouhodobého uchovatele hodnoty.

PSALI JSME: Centrální banky v roce 2022 koupily nejvíc zlata za poslední půl století

(rek)

Další z kategorie Zlato