Zlato (oz) / USD
1 909,02
0,02 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Proč by unce zlata nemohla stát 5000 dolarů?

Covid a záplava stimulačních balíčků od centrální banky USA rozdrtily dolar a vytlačily zlato do rekordní výšky. A s reálnou ekonomikou v nejisté situaci by ceny zlata mohly brzy dosáhnout 3000, 4000, nebo dokonce 5000 dolarů za unci, napsal finanční expert Paul Gartner v možná nejčtenějším článku letošního roku.

Největší poměr rizika a odměny pro investory do juniorského zlata je, když akcie nakoupí před velkým objevem a předtím, než se o společnosti bude vědět. Foto: iStock

Především ale upozorňuje na to, že na akciích těžebních firem se dalo vydělat násobně víc než na zlatu samotném. „Investoři všech typů se přesouvají do bezpečných aktiv v nebývalém počtu, a když dokonce i ti nejskeptičtí investoři začínají sázet na zlaté cihly, lze usoudit, že se věci zásadně změnily,“ napsal ve své úvaze.

Argumentuje tím, že i legendární multimiliardář Warren Buffett, když se rozhodl investovat do zlata, bylo to do akcií těžební společnosti Barrick Gold. Jedna věc, kterou Buffett věděl je, že těžba zlata si historicky vždy vedla lépe než fyzické zlato. Nejlepším indikátorem trhu byl populární burzovní fond Gold Miner, který výnosy fyzického zlata překonával o 50 %. Fondy VanEck Vectors Gold Miners vzrostly za 52 týdnů o víc než 52 %.

A pro ještě větší zisky si šli investoři do kanadské Amex Exploration, která stoupla o neuvěřitelných 7000 %. „Je to proto, že společnost Amex našla velmi kvalitní zlato, včetně ikonického 100%. Společnost neměla žádnou expozici a udělala něco, co hlavní těžaři nemohli udělat: Na místě, kde selhaly obří vrtáky, dokázala jinými postupy najít obrovské naleziště.“

Amex jako orientační bod

„Pokud jste ale zmeškali šílenou rallye akcií Amex, nebojte se … mohlo by se to stát znovu. Akcie juniorské těžby zlata jsou významnými multiplikátory.“ (V angličtině se termínem juniorská těžba myslí prospektorství, tedy hledání zlata. Pouze v několika oblastech je zlato dostatečně koncentrované, aby bylo možné těžit se ziskem a přesně to prospektoři Amexu hledají.) 

„Akcie těžařů zlata fungují jako spekulativní hra, která vynásobí pohyby zlata 1,5x, 2x, nebo dokonce 3x. Největší poměr rizika a odměny pro investory do juniorského zlata je, když akcie nakoupí před velkým objevem a předtím, než se o společnosti bude vědět.“

Přesně to se stalo s Amexem. Ale jeho návratnost nekončí: S každou fází ověřování a vývoje nového objevu akcie ještě stoupne. Jen za posledních 12 měsíců je akcie Amex výš o 2000 %. Proto se pozornost nyní soustřeďuje na další vzrušující příběh, který se nyní odehrává u prospektorů Starr Peak, kteří by mohli stát u další quebecké zlaté bonanzy.

Zlato v zemi je lepší

„A načasování je perfektní: Zlato tento druh nastavení nevidělo téměř osm desetiletí.“ Goldman Sachs revidoval svou 12měsíční předpověď na 2300 dolarů za unci čili 20% zisk. Citibank vidí v krátkodobém horizontu růst zlata na 2200 dolarů, a poté během 12 měsíců na 2400 dolarů. Société Générale má prognózu 2340 dolarů za troyskou unci. 

Bank of America trvá na průměrné roční ceně zlata 2063 dolarů za unci. Wells Fargo nepochybuje o ceně 2200 dolarů za unci. UBS má na konci září cenový cíl 2000 dolarů, Deutsche Bank cílí na 2000–2100 dolarů. JPMorgan má cenový cíl 2000 dolarů.

„Ale pokud je to zlato stále v zemi, je to lepší. To je zlato, které se ještě může hodně znásobit. Tip Bank of America na 3000 USD za unci padl, když Amex svým prvním investorům vydělal 7000 %.“ A kdyby tip vyšel, vydělal by jim ještě víc. „A nyní se Starr Peak jeví jako mini-Amex. Mohlo by se tedy jednat o podobný případ v menším měřítku,“ radí Gartner investorům na vyhledávači Yahoo.

(rek)

Další z kategorie Zlato