Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Předpověď zlata za 4 800 dolarů do roku 2030 zůstává nedotčena

Zanícené analytiky zlata jistě potěší, že bylo vydáno nejnovější vydání nesmírně obsáhlého výročního pojednání společnosti Incrementum AG „In Gold we Trust“ (Ve zlato věříme), které je k dispozici zdarma ke stažení v různých formách a ve třech jazycích: Angličtině, němčině a španělštině.

V roce 2020 autoři zprávy „In Gold we Trust“ předpovídali, že cena zlata dosáhne do konce současného desetiletí přibližně 4 800 dolarů za troyskou unci, a tento názor se nezměnil. Ilustrační foto: iStock

Pro všechny, kdo sledují sektor zlata, je to pravděpodobně nejobsáhlejší zpráva o zlatě, která je volně dostupná široké veřejnosti a je plná statistik, grafů, tabulek a názorů týkajících se všech aspektů nabídky a poptávky po zlatě spolu s cenovými prognózami.

„Od doby, kdy Ronald-Peter Stöferle před 16 lety připravil její první vydání, původně pro rakouskou Erste Bank, vychází každoročně a od té doby patří k nejsledovanějším každoročním pojednáním o světovém trhu se zlatem,“ píše na odborném webu Sharpspixley komentátor Lawrie Williams.

Toto nejnovější vydání o 390 stranách se mimo jiné podrobně zabývá tím, co pro nás všechny znamená zdánlivě nezadržitelný posun světové ekonomiky do období stagflace a jeho pravděpodobné dopady na akciové trhy, politiku americké centrální banky, Fedu, a budoucí cenu zlata.

PSALI JSME: Analytici: Cenový cíl 4800 dolarů za unci zlata

Co je to tedy stagflace a jak přispívá ke scénáři růstu ceny zlata? „Stručně řečeno, jde o termín, který vznikl ve Velké Británii již na počátku 70. let 20. století v období stagnujícího hospodářského růstu spojeného s vysokou inflací, která byla zase způsobena vysokými cenami energií,“ vysvětluje komentátor a ptá se: „Připadá vám to povědomé? Jako současné ekonomické prostředí?“

Ve Spojených státech, které následuje Bank of England a s největší pravděpodobností i Evropská centrální banka, již byl zahájen silný program kvantitativního zpřísňování a výrazného zvyšování úrokových sazeb ve snaze dostat inflaci pod kontrolu, což by mohlo mít recesní dopad, aniž by se inflační tlaky nutně musely tak výrazně snížit.

Řada komentátorů a ekonomů, stejně jako autoři zprávy „In Gold we Trust“, je toho názoru, že Fed svůj jestřábí program zvyšování sazeb nedotáhne do konce a bude nucen v důsledku silného propadu cen akcií otočit. K tomu dojde, až trhy vezmou v úvahu dopady vyšších úrokových sazeb na podniky ve spojení s poklesem celkové hospodářské aktivity v důsledku pokračujícího pustošení inflací.

PSALI JSME: Analytik: Cena zlata bude do konce desetiletí 2,5krát vyšší

„Pokud by tomu tak skutečně bylo, pak by ke konci roku pravděpodobně došlo k oživení akcií i drahých kovů v důsledku toho, že by mohlo jít o krátkodobé období ekonomického optimismu. To by mohlo představovat příslovečný klid před ekonomickou bouří, která, jak se obáváme, může přijít s nástupem těžké recese,“ píše Lawrie Williams.

Recese by zničila ceny akcií – zejména těch, které se již nějakou dobu pohybují na hranici nelikvidity.  „Zlatu se však může dařit spíše lépe, protože je to „konečný bezpečný přístav“, jak očekávají autoři knihy „In Gold we Trust“, i když jimi předpovídaná cesta k vyšší ceně zlata je pomalejší a stabilnější, než rychlý růst, který již mnoho let předpovídají někteří z vyložených zlatých býků,“ dodává Williams.

V roce 2020 autoři zprávy předpovídali, že cena zlata dosáhne do konce desetiletí zhruba 4 800 dolarů za unci, a svůj názor nezměnili. „Podle nich letos dosáhne cena žlutého kovu přibližně 2 200 dolarů,“ poznamenává komentátor. Německý prodejce zlata, Degussa, připomíná ve své květnové zprávě, že v roce 2019 byla průměrná cena unce zlata 1382 dolarů. Vloni už to bylo 1804 USD.

PSALI JSME: Stále víc analytiků se nebojí ceny 5000 dolarů za unci zlata

(luk)