Zlato (oz) / USD
1 767,62
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
38 678,81
0,00 %
EUR / USD
1,16
0,00 %
USD / CZK
21,88
0,00 %
Švýcarsko: Zlato dovážené ze Spojených arabských emirátů vzbuzuje obavy

Obavy vzbuzuje zlato dovážené ze Spojených arabských emirátů (SAE), kde mezery v zákonech potenciálně umožňují obchodování s tzv. konfliktním zlatem. Švýcarské úřady proto sdělily rafineriím zlata, aby zpřísnily kontrolu dovozu drahého kovu ze SAE ve snaze omezit obchodování s nelegálním africkým zlatem.

Archiv citátů
CITÁT MĚSÍCE

„Pro mě zlato není zajištění proti měnovému nepořádku.
Jde o investici do měnové poruchy, což je to, co nyní máme."

James "Jim" Grant je americký ekonom a vydavatel,
zakladatel Grant's Interest Rate Observer

Bomba sice ještě nevybuchla, avšak doutnák už je na světě. Nečekaně nalezená závěť, pohřešovaná přes 60 let, může přinést klíčové odhalení v záhadě japonské zaoceánské lodě Awa Maru.

Ceny ropy dnes pokračují v růstu, severomořská ropa Brent tak poprvé za tři roky překonala 85 dolarů za barel. Na vině jsou obavy, že dodávky suroviny budou v příštích měsících nedostatečné, protože poptávku po ropných produktech bude podporovat prudký nárůst cen zemního plynu a uhlí.

Nejznámější kryptoměna bitcoin vystoupila na půlroční maximum a blíží se hranici 60 000 dolarů. Investoři sázejí na to, že regulační orgány ve Spojených státech brzy schválí první veřejně obchodovaný fond (ETF), který se zaměřuje na futures na bitcoiny.

Cena zlata dnes po oslabení dolaru a výnosů amerických dluhopisů vzrostla na měsíční maximum. Vystoupila na hranici těsně pod 1800 dolarů (39 400 Kč) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). Investoři se ke zlatu obracejí jako k nástroji zajištění proti inflaci.

Dovoz zlata do Indie vzrostl v září meziročně o více než 650 procent, do země se v minulém měsíci dovezlo 91 tun zlata v celkové hodnotě 112 miliard korun. Před tradičními svátky lze čekat další růst zájmu o drahý kov i v říjnu.

Akcie ve Spojených státech podpořily čtvrtletní výsledkové zprávy i statistika o vývoji počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Posílily velké banky i technologické společnosti. Na devizovém trhu oslaboval dolar.

Zájemci o numismatiku budou mít v pátek 15. října možnost zúčastnit se dlouho očekávané akce, jejímž lákadlem bude zlato z keltského pokladu z Podmokel. Jde o největší zlatý poklad, který se kdy v Evropě našel. Byl objeven přesně před 250 lety, vážil 50 kilogramů a obsahoval sedm až deset tisíc mincí.

Ceny zlata se v úterý zvýšily díky obavám z inflace, ačkoli jeho zisky byly omezeny kurzem dolaru a očekáváním, že americká centrální banka – Fed, Federální rezervní systém – příští měsíc oznámí omezení nákupů dluhopisů.

Zlato postrádalo jakoukoli pevnou směrovou tendenci a během pondělní severoamerické seance kolísalo mezi mírnými zisky/minimálními ztrátami, těsně nad úrovní 1750 amerických dolarů za troyskou unci. Kombinace rozdílných sil nedokázala poskytnout žádný impuls a vedla k utlumené cenové akci po pátečním obratu z maxim po zveřejnění údajů o pracovních místech v USA do oblasti 1 781 USD, tedy nad dvoutýdenní maxima.

První z řady sběratelských a mincí oslavujících Jindřicha VIII. vypustila na trh britská Královská mincovna (Royal Mint) a Historické královské paláce (Historic Royal Palaces) nezávislá charitativní organizace, která spravuje některé neobsazené královské paláce ve Velké Británii.

Zlato je jedním z nejstarších aktiv. Od jeho používání jako platidla ve starověku až po jeho dnešní investiční využití a užitečnost, zlato vždy sloužilo jako uchovatel hodnoty. Dvacáté první století je poznamenáno věkem nadměrného tištění peněz, což zpochybňuje plnou důvěryhodnost fiat měn a státních dluhopisů, které kdysi investorům a střadatelům nabízely větší jistotu a hodnotu.

Zlato tento pátek nakonec jen mírně vzrostlo kvůli neupokojivým údajům o počtu pracovních míst v USA. Američtí zaměstnavatelé v září vytvořili pouze 194 000 pracovních míst, což je výrazně pod očekáváním.

Zlato má za sebou poměrně dobrý týden, alespoň z relativního pohledu, vzhledem k omezeným negativním dopadům prudkého vzestupu dolaru a růstu výnosů z amerických vládních dluhopisů. Uprostřed týdne došlo k jistému oslabení zejména u stříbra, které se dočasně propadlo pod klíčovou hladinu podpory kolem 22 dolarů.

Komoditní stratég Bloomberg Intelligence Mike McGlone ve svém říjnovém cenovém výhledu poznamenal, že cena zlata se pravděpodobně vyšplhá zpět k loňským životním maximům nad 2050 amerických dolarů za troyskou unci.

Americký Kongres se ocitl v patové situaci, kdy již za necelých 14 dnů dosáhne zadlužení USA tzv. dluhového stropu a pokud se zákonodárci neshodnou a dluhový strop nezvednou, země nebude schopna splácet své dluhy, ani nebude mít prostředky na některé mandatorní výdaje – např. na sociální dávky, veřejného zdravotního pojištění pro seniory, či platy pro příslušníky armády.

Polská centrální banka hodlá pokračovat ve zvyšování svých zlatých rezerv, v příštím roce by tak mohla nakoupit dalších 100 tun zlata. V rozhovoru s ekonomickým portálem Strefa Biznesu to uvedl guvernér centrální banky Adam Glapiński. Zlaté rezervy polské centrální banky nyní podle portálu dosahují rekordních téměř 230 tun.

Šéf největšího ruského producenta zlata Polyus Pavel Gračev varoval, že ložiska zlata v zemi jsou vyčerpána a že těžební firmy v zemi by v příštích dvou desetiletích mohly vytěžit svá portfolia zdrojů. Podle Gračeva, jehož citoval server RT.com dosahují ruská ložiska zlata v současné době přibližně 8 000 tun, zatímco roční produkce činí 330 tun.

Akcie mají za sebou druhé nejdelší období nepřetržitého růstu od roku 1999 a pokles nedosáhl ani pěti procent, ale globální energetická krize uvedla do pohybu síly, které to brzy změní. Ceny energií, zejména elektřiny a zemního plynu, se utrhly ze řetězu a jejich dopady rezonují celou ekonomikou.

Cena zlata od začátku roku klesla o téměř desetinu na 1760 dolarů za unci. Také stříbro letos ztrácí. Pokles o 18 procent na 710 USD za kilogram jej vrací na hodnoty před pandemií. Drahé kovy jako platina a palladium, hojně využívané v automobilovém průmyslu, letos rovněž zažívají dvojciferný pokles. Naopak výrazně vzrostla cena ropy, plynu či uhlí.

Stovky vzácných zlatých mincí objevených při rekonstrukci odlehlého francouzského sídla vydražili poslední zářijovou středu za více než milion eur (25,3 milionu korun). Informovala o tom televize RTL s odvoláním na aukční síň Ivoire-Deloys.

Zlato v pátek posílilo, protože slabší dolar a obavy z rostoucí inflace a rizik pro růst americké ekonomiky byly konfrontovány sázkami na blížící se zvýšení úrokových sazeb americkou centrální bankou (Fed), což udrželo zlato na cestě k malému týdennímu zisku.

„Silnější americký dolar a vyšší výnosy jsou pro zlato toxickou kombinací,“ napsali včera analytici německé Commerzbank ve své poznámce. V krátkodobém horizontu podle nich převažuje riziko dalšího poklesu ceny žlutého kovu, což znamená, že hranice 1 700 dolarů za troyskou unci by mohla být již brzy dosažena.

Chcete velké výnosy a máte trochu času? Věnujte pozornost zlatu. „Žlutý kov“ není v těchto dnech označován za nejžhavější investici, ale přesto neztrácí na atraktivitě. Důvody pro budoucí vyšší ceny zlata jsou stále silnější. Už kvůli rostoucí inflaci. Trpěliví dlouhodobí investoři by tak mohli být velmi dobře odměněni.

Ceny zlata v úterý prudce klesly a dostaly se na sedmitýdenní minimum, protože dolar posílil a výnosy amerických státních dluhopisů vzrostly kvůli očekávání dřívějšího než očekávaného zvýšení úrokových sazeb ze strany Federálního rezervního systému (Fed – americká centrální banka, pozn. red.). Napsala to včera agentura Reuters s tím, že cena zlata se propadla o více než jedno procento.

Akcie ve Spojených státech včera výrazně klesly, index Nasdaq Composite nejvíce za půl roku. Chuť investorů riskovat utlumil pokračující růst výnosů amerických dluhopisů, prohlubující se obavy z inflace a také průtahy v jednání o zvýšení dluhového stropu americké vlády. Na devizovém trhu dál zpevňoval dolar.

Polská národní banka v letech 2018-2019 nakoupila celkem 125,7 tuny zlata a poté se rozhodla převést téměř polovinu zásob (100 tun) z Bank of England do trezorů Polské národní banky (NBP, Narodowy Bank Polski), připomněl včera v rozhovoru pro web týdeníku DoRzeczy.pl její guvernér Adam Glapiński.

Vývoj ceny zlata

Aktuální cena zlata (oz)

0,00 %
1 767,62 Zlato/USD