Zlato (oz) / USD
1 885,83
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
43 536,18
0,00 %
EUR / USD
1,17
0,00 %
USD / CZK
23,09
0,00 %
Propad americké ekonomiky byl ve čtvrtletí proti odhadům mírnější

Americká ekonomika ve druhém čtvrtletí klesala v přepočtu na celý rok tempem 31,4 procenta. Uvádí to konečná zpráva o vývoji hrubého domácího produktu (HDP), kterou zveřejnilo americké ministerstvo obchodu.

Archiv citátů
CITÁT MĚSÍCE

„Proč jde zlato nahoru?… Protože je mnohem snazší vytisknout 1 bilion dolarů, než kdy bude vyprodukovat 1 bilion dolarů ve zlatých prutech“

Frank E. Holmes, miliardář a šéf fondu U.S. Global Investors

Evropská centrální banka (ECB) začala zvažovat, že kvůli dopadům koronavirové krize na ekonomiku přehodnotí svou dosavadní strategii po vzoru americké centrální banky (Fed). Větší obavy než z rychlého růstu cen má nyní z velmi pomalého zdražování. Šéfka ECB Christine Lagardeová proto na dnešní tiskové konferenci uvedla, že banka by mohla umožnit, aby inflace překročila dlouhodobý cíl ECB. V konečném důsledku by to znamenalo vytvořit nový inflační cíl.

Slovenská centrální banka (NBS) zlepšila odhad vývoje domácí ekonomiky na letošní rok. V nové prognóze počítá s tím, že hrubý domácí produkt (HDP) se sníží o 8,2 procenta oproti dosud očekávaného propadu o 10,3 procenta. Současně ale dnes snížila odhad tempa růstu HDP na příští rok, a to na 5,6 z dosavadních 8,4 procenta. NBS upozornila, že v souvislosti s koronavirem přetrvává nejistota ohledně budoucího vývoje hospodářství.

I když zůstává otázkou, zda je to burza nebo fondy, kdo má největší podíl na poklesu ceny zlata, poptávka po fyzickém zlatu zůstává dál silná. Klientů prodávajících fyzické zlato je velmi málo. Jsme svědky velmi zvláštní situace, kdy na burze převažují prodejci a na trhu fyzického zlata mnohonásobně zájemci o zlato.

Americké akcie mírně oslabily po předchozích třech nárůstech za sebou. Investoři vybírali své zisky před blížícím se koncem čtvrtletí a před první debatou kandidátů na funkci prezidenta Spojených států.

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech tento měsíc vzrostla nejvýrazněji za posledních 17 let, Američané jsou totiž optimističtější ohledně situace na trhu práce. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky včera zveřejnila organizace Conference Board. Důvěra vzrostla navzdory pokračujícímu rychlému šíření koronaviru v některých částech USA a nejistotě před listopadovými prezidentskými volbami.

Deflace v Německu se v září prohlouila, spotřebitelské ceny podle údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu v EU klesly meziročně o 0,4 procenta. Ukázaly to předběžné údaje, které dnes zveřejnil německý statistický úřad. Jde o nejnižší údaj od roku 2015. V srpnu meziroční pokles cen činil 0,1 procenta. K poklesu přispěly levnější energie a také snížení daně z přidané hodnoty (DPH).

S vyvolávací cenou osm milionů korun se bude v pátek dražit svatováclavský pětidukát z roku 1937. Rekord za nejdražší českou minci je 14,7 milionu korun, za něž se v roce 2017 prodal zlatý svatováclavský desetidukát ze stejné doby. Pětidukát byl vyražen pouze ve čtyřech kusech. Dosud se tato mince neobjevila v žádné aukci, a proto se očekává, že její finální cena může stávající rekord překonat, sdělil ČTK za pořadatele aukce Patrik Kozlík.

Menší americká investiční banka Jefferies očekává, že průměrná cena zlata dosáhne v příštím 2200 USD za unci, a to kvůli nízkým úrokovým sazbám a možnosti dalšího oslabení amerického dolaru. V následujícím roce by ale cena zlata měla klesnout.

Jen žádnou paniku, vzkazují všem investorům do zlata analytici banky ANZ. Jde jen o krátkodobý výkyv, komentují současnou cenu zlata. Investice do zlata jsou i přes období výprodejů stále vysoké. Silnější dolar a rostoucí reálné sazby sice potlačily chuť investorů, ale stratégové ANZ věří, že přitažlivost zlata jako bezpečného útočiště zůstane kvůli obnovené volatilitě na akciovém trhu a přetrvávající makro a geopolitické nejistotě silná.

Největší americká banka JPMorgan Chase & Co zaplatí téměř miliardu dolarů za ukončení vyšetřování manipulace s trhem při obchodování s futures na kovy a s cennými papíry ministerstva financí, sdělila agentuře Reuters osoba obeznámená se situací.

Desítky let nevyužité nerostné bohatství Afghánistánu je považované za bilionové El Dorado. Avšak zatímco afghánská vláda nikdy nedokázala zpeněžit hory mědi, železné rudy, zlata a drahokamů, Tálibán ano. Už rozjíždí své těžební operace, neboť zahájené mírové rozhovory mají za cíl formovat budoucnost poválečného Afghánistánu.

Cena zlata včera sestoupila až na dvouměsíční minimum pod 1850 dolarů (zhruba 43.000 Kč) za troyskou unci (31,1 gramu). Dolů ji podle analytiků tlačí zejména silnější kurz amerického dolaru, napsala agentura Reuters.

Banco Central de Venezuela (BCV), venezuelská centrální banka ovládaná rudým prezidentem Nicolasem Madurem, podala v úterý v Londýně přelomové odvolání kvůli zlatu ze svých rezerv v hodnotě víc než jedné miliardy dolarů uloženému v podzemních trezorech Bank of England.

Analytici čtvrté největší americké banky Citibank se ve své nejčerstvější prognóze úžasně strefili. Uvedli, že pokud cena zlata klesne na 1920 dolarů, bude to varování před hlubší korekcí. A to se skutečně stalo. Cena zlata, která spoustu dnů oscilovala kolem 1950 dolarů, se v úterý skutečně dostala na sestupnou křivku.

Pandemie koronaviru zastavila příliv pašovaného zlata do Indie, druhého největšího spotřebitele tohoto kovu na světě. Nelegální dodávky zlata do Indie se podle odhadů snížily na asi dvě tuny měsíčně a letos mohou činit asi 25 tun. To je nesrovnatelné s odhadem až 120 tun v loňském roce, zhruba 17 % roční poptávky Indů.

Cena zlata letos stoupá na svůj třetí vrchol od roku 1971, kdy byl opuštěn takzvaný brettonwoodský systém směnných kursů a s ním i navázání amerického dolaru právě na zlato. První z vrcholů nastal v roce 1980, druhý pak před devíti lety.

Bývalý analytik Deutsche Bank David Liew řekl porotě v Chicagu, že se naučil manipulovat s cenami zlata a stříbra od dvou úspěšných vyšších obchodníků, které obdivoval a s nimž pracoval asi tři roky. Starší obchodníci často zadávali příkazy k nákupu a prodeji, které nikdy neměli v úmyslu provést, což je strategie, která měla ovlivnit ceny, aby mohli sklízet nelegální zisky, uvedl korunní svědek spoofingového soudního procesu Liew.

Své prognózy ohledně budoucí ceny zlata zveřejnily dvě největší švýcarské banky. Zatímco ta větší UBS, jež spravuje 958 miliard dolarů, prostě navýšila svou prognózu směrem k příštímu roku o 250 amerických dolarů, menší Credit Suisse, která obhospodařuje 784 miliard dolarů, rozevřela nůžky mezi katastrofálním propadem zlata a jeho příznivým vývojem v krátkodobém horizontu na 354 dolarů, v tom dlouhodobém dokonce na 994 dolarů.

Austrálie předpokládá, že v roce 2021 předběhne Čínu jako největšího producenta zlata na světě a vytěží 384 tun zlata. Covid-19 pravděpodobně sníží letošní produkci Číny o 8,2 % na 348 tun. Přísnější regulace životního prostředí pak udrží čínskou produkci zlata na této úrovni i v několika dalších letech.

Klamání konkurentů na finančních trzích se neliší od blafování v karetní hře s vysokými sázkami, tvrdí právníci dvou bývalých obchodníků Deutsche Bank, kteří jsou souzeni za manipulaci s cenami drahých kovů.

Na rakousko-lichtenštejnském hraničním přechodu Feldkirch-Wolfurt zkontrolovali rakouští celníci české auto a našli v něm kovové kufříky se 707 stříbrnými cihličkami. Jak píše rakouský deník Heute, když celníci otevřeli kufr auta s vrzajícími tlumiči, nemohli uvěřit svým očím. A to ještě nebylo všechno.

Analytici čtvrté největší americké banky Citigroup uvádějí tři důvody, proč se zlatí býci poženou dál: rekordní tempo růstu investic do zlatých burzovních fondů, oslabení amerického dolaru a negativní reálné výnosy. To jsou podle nich hlavní hnací síly zdražování zlata.

Přestože cena zlata v srpnu dosáhla rekordních hodnot přes 2000 USD za unci, fondy se zlatými deriváty obchodované na burze přilákaly nová aktiva již devátý měsíc po sobě, i když tempo se podle nových údajů organizace zlatého průmyslu pro rozvoj trhu, Světové rady pro zlato (WGC), zpomalilo.

Přes 50 lidí zahynulo při neštěstí ve třech štolách dolu na zlato v provincii Jižní Kivu na východě Konga. Důl poblíž města Kamituga byl poničen v důsledku sesuvů půdy po několikadenních silných deštích, informovaly o tom podle agentury AP místní úřady.

Mezinárodní obchod je klíčovou složkou globální ekonomiky, kterou by investoři do zlata měli sledovat, protože to bude podle analytika trhu největší evropské banky HSBC Jamese Steela faktor ovlivňující dlouhodobé ceny zlata.

Cena zlata ve středu stoupla na nejvyšší úroveň za téměř týden, protože dolar znovu oslabil a obavy z opožděného vývoje vakcíny proti koronaviru vedly investory k bezpečnému kovu.

Vývoj ceny zlata

Aktuální cena zlata (oz)

0,00 %
1 885,83 Zlato/USD