Zlato (oz) / USD
1 230,67
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
27 663,52
0,00 %
EUR / USD
1,15
0,00 %
USD / CZK
22,48
0,00 %
Zlato
Daňová reforma posílí dolar, ale optimismus vyprchá

Ze všech velkých amerických bank na sebe s prognózou pro rok 2018 nechala nejdéle čekat ta největší: Bank of America Merrill Lynch. A překvapila nejen tím, že se zlatem seriózně zabývá, ale i tím, že mu předpovídá vcelku milou buducnost. Hlavně pro investory.

Bank of America Merrill Lynch přišla s prognózou pro rok 2018. Foto: iStock

Vzhledem k tomu, že trhy stále ještě vyhodnocují možné důsledky historické daňové reformy v USA, Bank of America Merrill Lynch si už názor na reformu schválenou Kongresem udělala. Ve vztahu ke zlatu vidí daňové úlevy jako mix dobrých i špatných zpráv. V prvním čtvrtletí letošního roku se má cena zlata ocitnout pod tlakem, ve třetím čtvrtletí pak dohnat ztráty a dosáhnout na cenu v průměru 1350 dolarů za troyskou unci.

Před koncem minulého roku se republikánské části Kongresu podařilo prosadit masivní daňovou reformu, na kterou daňový systém USA čekal více než 30 let. Nová legislativa zahrnuje snížení sazby daně z příjmu právnických osob na 21 procent, což představuje oproti původnímu zdanění pokles o 35 procentních bodů; zrušení podnikové alternativní minimální daně; téměř zdvojnásobení daňového odpočtu pro fyzické osoby a restrukturalizaci způsobu, jakým budou daňové subjekty zdaněny. Dočasně se také sníží daně u všech jednotlivých daňových pásem.

„Tento balíček sníží daňové zatížení, a proto by měl procyklicky prodloužit obchodní cyklus. V tomto bodě naši kolegové v americkém ekonomickém týmu očekávají v letošním i příštím roce silnější růst,“ uvádí analytická zpráva Bank of America.

Podle serveru Scrap Register ale na jiném místě upozorňuje, že očekávaný pokles daňových příjmů navýší deficit státního dluhu o 1,5 bilionu dolarů, což analýza považuje za pozitivní pro ceny zlata. „Zlato často čelí poklesu ceny, když je růst ekonomiky silný. Daňový výpadek ale ještě nebude plně kompenzován, což rozpočtový deficit zvýší. Z toho vyplývá, že náklady na krátkodobý stimul růstu budou obrovské.“

Optimismus jen na chvíli

Banka rovněž poznamenala, že optimismus nad potenciálním ekonomickým růstem po daňové reformě by měl v nejbližší budoucnosti posílit americký dolar, který bude vyvažovat pokles ceny zlata. Ve třetím čtvrtletí však tento dolarový optimismus vyprchá, parafrázuje Scrap Register.

„Daňová reforma bude na cenu zlata působit ze dvou stran: na straně negativní možné posílení dolaru v prvním čtvrtletí, na straně pozitivní inflace, rozpočtový schodek a s tím ve střednědobém horizontu spojené riziko poklesu americké měny. Proto neměníme cenovou předpověď na třetí kvartál ve výši 1350 dolarů za unci,“ odůvodnili analytici. Celoroční průměr ceny zlata bude podle Bank of America 1326 dolarů za unci.

(rek)