Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Koruna ztratila dřívější zisky, oslabila k euru i dolaru

K euru proti předchozímu závěru ztratila koruna 15 haléřů a okolo 17:00 se obchodovala v kurzu 24,51 Kč/EUR. K dolaru si pohoršila o čtyři haléře na 21,38 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online.

Koruna včera i přes počáteční posilování ztratila dřívější zisky a oslabila vůči oběma hlavním světovým měnám. Foto: iStock

Koruna posilovala od 3. ledna, a dostala se tak v předchozích dnech na nejsilnější úroveň k euru od září 2012. Až v úterý mírně oslabila, následující den nicméně znovu zpevnila. Koruně podle analytiků pomáhá politika ČNB a vidina dalšího zvýšení úrokových sazeb. „Koruna, stejně jako okolní regionální měny, včera korigovala předchozí zisky. Její kurz se vůči euru posunul z ranních kotací u 24,30 Kč/EUR k odpoledním hodnotám nad 24,45 Kč/EUR. Proti koruně stály mírně klesající tržní sazby,“ uvedl analytik Komerční banky Jan Vejdělek. Guvernér České národní banky (ČNB) Jiří Rusnok podle něj uvedl, že centrální banka bude muset dále držet utaženou měnovou politiku, aby dostala inflaci pod kontrolu. Je podle něj evidentní, že úrokové sazby budou muset jít ještě o něco výše. Zároveň je ale pro něj těžko představitelné, že by sazby měly jít přes pět procent. Bankovní rada ČNB před Vánocemi zvýšila základní úrokovou sazbu o jeden procentní bod na 3,75 procenta. Snaží se tak zpomalit silný růst inflace. Kurz české měny:

  Předchozí závěr Včera kolem 17:00
Kč/EUR 24,36 24,51
Kč/USD 21,34 21,38

Zdroj: Patria Online (ČTK)