Zlato (oz) / USD
1 901,83
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
43 622,00
0,00 %
EUR / USD
1,19
0,01 %
USD / CZK
22,94
0,00 %
Zlato
Venezuela se kvůli zlatu v Londýně odvolala

Banco Central de Venezuela (BCV), venezuelská centrální banka ovládaná rudým prezidentem Nicolasem Madurem, podala v úterý v Londýně přelomové odvolání kvůli zlatu ze svých rezerv v hodnotě víc než jedné miliardy dolarů uloženému v podzemních trezorech Bank of England.

Britská vláda „jednoznačně“ uznala za prozatímního prezidenta opozičního předáka Juana Guaidóa, čímž mu předala kontrolu nad zlatem. Foto: Wikimedia

Představenstvo BCV napadá červencové rozhodnutí anglického soudu, podle něhož britská vláda „jednoznačně“ uznala za prozatímního prezidenta opozičního předáka Juana Guaidóa, čímž mu předala kontrolu nad zlatem.

Právníci zastupující BCV operují s verzí, že prodej zlata, které představuje přibližně 15 % venezuelských devizových rezerv, by financoval boj proti koronaviru a posílil zdravotnický systém vykuchaný po šesti letech hospodářské krize. 

Guaidóovi právníci zase tvrdí, že je na něm, aby zlato kontroloval, neboť britská vláda ho spolu s přibližně 60 dalšími po celém světě uznává za hlavu státu poté, co Maduro podle nich zmanipuloval poslední prezidentské volby před dvěma lety.

Útok na pověst Bank of England

„Očekává se, že slyšení potrvá tři dny a bude to poprvé, co se u londýnského odvolacího soudu povede taková tahanice,“ píše agentura Reuters. „Právní zástupce BCV Sarosh Zaiwalla v prohlášení uvedl, že případ vyvolává řadu otázek mezinárodního práva, které zakazuje vměšování jakékoli země do vnitřních záležitostí jiné země.“

Upozornil rovněž, že výsledek by také mohl představovat „další hrozbu pro mezinárodní vnímání anglických institucí jako institucí prostých politických zásahů, jakož i pověst Bank of England v zahraničí jako bezpečného úložiště suverénních aktiv“.

Během posledních dvou let Madurova vláda podle informací Reuters vybrala ze zlatých rezerv Venezuely zhruba 30 tun zlata, které prodala do zahraničí za tolik potřebnou tvrdou měnu.

Když v květnu BCV zažalovala Bank of England, požádala anglická centrální banka soud, aby určil, koho Británie uznává venezuelským prezidentem. A rozhodnutím soudu se také řídí.

(rek)