Zlato (oz) / USD
1 982,48
0,38 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Bank of America si stojí za svým: Zlato míří k 2 500 dolarům za unci

Komoditní analýza Bank of America předpokládá, že pokud by obliba zlata v roce 2023 dál vzkvétala nynějším tempem, mohlo by si zlato vydláždit cestu k růstu až na 2 500 dolarů za unci. Vzácný kov nyní zůstává těsně pod hranicí 2 000 dolarů. Pokud by však měl dosáhnout zmíněného cíle 2 500 dolarů, jeho hodnota by musela vzrůst o více než 26 procent vůči americkému dolaru, oponuje server Bitcoin.com.

Komoditní analýza Bank of America předpokládá, že pokud by obliba zlata v roce 2023 dál vzkvétala nynějším tempem, mohlo by si zlato vydláždit cestu k růstu až na 2 500 dolarů za unci. Ilustrační foto: Shutterstock

V roce 2023 zlato prokázalo obdivuhodný výkon a jeho cena během šesti měsíců vzrostla o víc než 19 procent. I meziročně je to 4,9 procenta, a to srovnáváme vysokou cenu zlata po přepadení Ukrajiny. Navzdory aktuálnímu poklesu ceny za posledních 30 dní jsme stejně zaznamenali zdražení zlata o 1,3 procenta.

„Sečteno a podtrženo: nekomerční nákupy se nemusí nutně zvyšovat, aby způsobily, že zlato letos dosáhne 2 500 dolarů za unci,“ uvedla Bank of America. „Rozhodující budou přílivy investic do zlatých ETF (burzovní fondy, pozn. aut.) a dynamika takto spravovaných aktiv bude klíčovým ukazatelem, zda zlato může udržet cenové zisky.“

PSALI JSME: Bank of America říká, že unce zlata by mohla stát přes 2 500 dolarů

Bitcoin.com rovněž připomíná, že v poznámce hlavního ekonoma Bank of America Adityi Bhaveho zveřejněné na začátku března se říká, že Fed (centrální banka USA) bude pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb. Následná zpráva komoditního stratéga banky ale předpokládá konec zvyšování sazeb.

„Vlivem nedávných bankovních turbulencí trhy zvažují možnost snížení úrokových sazeb,“ uvedl minulý týden Bhave. „To potvrzuje náš dlouhodobý názor: Centrální banky nemají žádnou zázračnou stříbrnou kulku pro boj s inflací. A to by nakonec mohlo vrátit investory na trh. Právě konec zvyšování úrokových sazeb bude pro žlutý kov kritický.“

Přesně tak. Co to udělá s burzovními investicemi do zlata, se skrývá pod velkým otazníkem. Zvýší Fed sazby, nebo ne? Výzkum CME Group, provozovatele burzy, odhaluje, že 84,5 procenta respondentů očekává nárůst o 25 bazických bodů, zatímco 15,5 procenta věří, že Fed v květnu sazby nezvýší, k čemuž se přiklání i Bank of America. A jako zásadní důvod zmiňuje obavu z dalších otřesů v bankovním sektoru.

PSALI JSME: Co je podle Bank of America třeba sledovat

Naposledy to byla First Republic Bank, 14. největší banka v USA, která zažila drastický 50% propad hodnoty během jediné obchodní seance následovaný 30% poklesem následující den, než bylo obchodování zastaveno. Akcie First Republic Bank za posledních šest měsíců propadly o 94 procent. V březnu banka zaznamenala masivní odliv 100 miliard dolarů ze své pokladny kvůli výběrům svých klientů.

Budou obavy o zdraví bankovního sektoru, nákupy zlata centrálními bankami a fondy plus odolná inflace palivem pro raketový růst ceny zlata, jak se domnívá Bank of America? Kdo zná odpověď, určitě zbohatne.

PSALI JSME: Světová banka: Kromě zlata mají stoupnout i ceny stříbra a platiny

(rek)

Další z kategorie Zlato