
„Historie dobývání nejcennějšího kovu zejména kolem soutoku Předního a Zadního Rýnu v dnešním kantonu Graubünden sahá až ke Keltům a Římanům,“ vysvětluje Judita Kneippová, která přednáší historii na univerzitě v Basileji.
„Zlato z dnešních Švýcarských Alp se řadilo k nejkvalitnějším na světě a dá se říct, že vždycky – od keltských kmenů až po současnost roku 2021 – mělo štěstí na ty, kteří ho dokázali s pozoruhodnou zručností a vynalézavostí zpracovat,“ dodává.
PSALI JSME: Německý zlatokop to bere od řek až po potůčky
Jako před desetiletím
Není to přitom zase tak dávno, kdy zemí helvétského kříže cloumala nejopojnější zlatá horečka v její novodobé historii. Stalo se tak před deseti lety, v době globální ekonomické krize.
„Protnuly se tenkrát dvě podstatné, řeklo by se motivační okolnosti – jednak hodnota žlutého kovu vyrážela dech svými rekordy, jednak silný švýcarský frank oslaboval příjmy jednotlivců i firem,“ poznamenal o dva roky později list Neue Zürcher Zeitung.
PSALI JSME: V polské Zlotoryji udržují zlatou tradici
Uplynulo desetiletí a země Viléma Tella zažívá déjà vu. Příčiny se ovšem liší: Kromě toho, jak báječně si vedlo, vede a povede zlato v době koronavirové krize, do hry vstoupil další činitel
„Rýžovací výpravy se stávají stále oblíbenějším způsobem odpočinku, trávení volného času ale i zábavy jednotlivců i skupin,“ potvrdil v televizi 3SAT Lothar Stammler, pořadatel jednodenních až týdenních kurzů v regionu Napfgebiet, kde příroda připomíná kýčovité pohlednice, zhruba hodinu jízdy autem od Curychu.
PSALI JSME: Zlatá horečka v Boskovicích
S prázdnýma rukama neodjíždějí
Stejný trend potvrzují i sourozenci Anne a Martin Douchampierovi z regionu Disentis-Sedrun, kde se mimochodem hovoří í rétorománsky – jazykem vycházející z kombinace latiny, kterou mluvili římští vojáci, obchodníci, úředníci, s jazykem původního germánského obyvatelstva.
Také oni požádají výpravy za zlatem: „Klienti přijíždějí nejčastěji jednodenní exkurzi. Na vlastní kůži si otestují svou trpělivost při hledání blyštivých šupin. Rýžování zlata na Rýně bývá často spojeno s romantikou u táboráku a zábavou na vodě.“
„A jen tak mezi námi: Nabízíme know-how a instruktáž tak, aby lidé po těžkém dni plném lopoty nemuseli odjíždět domů s prázdnýma rukama. Samozřejmě, žádné bohatství to není,“ uzavírá se smíchem Anne.
(plk)
PSALI JSME: Cesta za zlatem krajem blanických rytířů