
V rozhovoru pro časopis Akcie řekl : „Na Západě panuje momentální nálada ohledně zlata taková: Proč bych ho kupoval, když jsme na historickém maximu i při očištění o inflaci. Jak daleko to ještě může zajít? Účast investorů z rozvinutých trhů je nízká. Letos sice vyšší než v letech 2023 a 2024, kdy západní investoři spíš prodávali, ale stále velmi nízká ve srovnání s rokem 2020 nebo dokonce 2016. Je to jen stín poptávky, kterou jsme viděli.“
Luke také řekl, že když sedí v Londýně, nemá pocit, že by probíhal býčí trh se zlatem a že jeho fond i přes velmi silný výkon není zaplaven přílivem investic. Myslí si, že by se to mohlo poměrně rychle změnit.
„Můžeme jít výš? Rozhodně. Proč bychom nemohli vidět souběžnou globální poptávku po zlatě? Číňané stále nakupují, centrální banky rozvíjejících se trhů také a Západ konečně začíná růst. To je scénář, kdy by cena zlata měla výrazně stoupnout. Přesně tento scénář podle mne ve zbývající části desetiletí velmi pravděpodobně nastane.“
Luke se rovněž domnívá, že Trumpova administrativa tyto trendy urychlí a že potřeba Číny zbavit se dolarových aktiv je pochopitelná. „Zlepšení účasti západních zemí (na trhu se zlatem) může katalyzovat mnoho věcí, ale myslím si, že jedním z opravdu velkých katalyzátorů bude to, kdy nebo zda bude centrální banka USA muset opět nakupovat vládní dluhopisy, aby zastavila růst úrokových nákladů.“
(rek)