Zlato (oz) / USD
1 754,50
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
37 943,93
0,00 %
EUR / USD
1,17
0,00 %
USD / CZK
21,63
0,00 %
Články
Cesta za zlatem krajem blanických rytířů

Na tuto sobotu připravil Český svaz ochránců přírody (ČSOP) Vlašim ve spolupráci s Obcí Kamberk a Českým klubem zlatokopů v pořadí třetí ročník pochodu s názvem Cesta za zlatem. Na třech trasách pro děti i dospělé čeká návštěvníky rýžování zlata a setkání se zvířaty, informoval Benešovský deník.

Součástí Cesty za pokladem je i rýžování zlata. Foto: ČSOP Vlašim

Součástí Cesty za pokladem je i rýžování zlata.
Foto: ČSOP Vlašim

„Nejkratší trasa je zhruba čtyři kilometry dlouhá a je určena hlavně pro děti, střední trasa měří asi deset kilometrů, a ta nejdelší, která vede na hrad Šelmberk má okolo dvaceti kilometrů,“ uvedla pro deník Barbora Hozová, lektorka ČSOP.

Podle ní je kromě pochodu součástí akce také „škola zlatokopů“, kdy si pod vedením instruktorů z Českého klubu zlatokopů každý vyzkouší rýžování zlata a odnese si vyrýžované zlatinky.

Základním stanovištěm akce bude Biofarma Dolejší mlýn, kde se bude jak start a cíl pochodu, tak i škola zlatokopů. Všechny trasy budou procházet Muzeem venkova v Kamberku, kde se mohou účastníci podívat, jak se dříve na venkově žilo.

„Akcí chceme připomenout dávnou i nedávnou hornickou minulost tohoto kraje. Právě zlato bylo významnou surovinou těženou na nedalekém Roudném a dostalo se i do názvu obce Kamberk, což znamená Zlaté Hory,“ vysvětlila deníku ředitelka národního geoparku Kraj blanických rytířů Kateřina Červenková. (red)