Zlato (oz) / USD
1 929,33
0,32 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Češi si v roce 2022 pořídili 2,4 tuny investičního zlata

Český statistický úřad uzavřel bilanci dovozu a vývozu zlata za rok 2022. Celkem se do Česka dovezlo 9,4 tuny zlata v hodnotě 12,2 miliardy korun a ze země se vyvezly 3,4 tuny. Rekordním měsícem byl březen po přepadení Ukrajiny ruskými hordami, kdy bylo dovezeno 1 778 kilogramů zlata a vyvezeno 330 kilogramů. 

Češi si loni podle statistického úřadu pořídili 2,4 tuny investičního zlata. Ilustrační foto: iStock

Přes tunu zlata bylo dovezeno ještě v sousedních měsících v únoru a dubnu, za první čtvrtletí přes 3,5 tuny. Není bez zajímavosti, že podle údajů Generálního ředitelství cel v říjnu a v listopadu se víc zlata z Česka vyvezlo, než dovezlo. Možná to bylo způsobeno tím, že v těchto měsících byl i dovoz zlata nejnižší v roce, čemuž vévodil říjen s importem pouhých 399 kilogramů vzácného žlutého kovu.

V prosinci se situace opět znormalizovala a dovoz zlata stoupl na celkem standardních 543 kilogramů a po odečtení vývozu u nás zůstalo 281 kilogramů zlata, z toho zhruba polovinu lze považovat za investiční. Za celý rok pak Češi do svých rezerv přidali šest tun zlata ve špercích, slitcích a mincích, zatímco jejich centrální banka navýšila devizové rezervy ve zlatě jen o 1,4 tuny.

Za poslední desetiletí byl loňský dovoz zlata absolutně nejvyšší a víc než devět tun se dovezlo jen jednou, a to předloni. Předchozí rekord pocházel z roku 2013, kdy bylo dovezeno 6,9 tuny zlata. Vůbec nejslabší byl import v roce 2019, kdy se proclilo jen 4,8 tuny surového zlata, polotovarů a zlatého prachu pro průmyslové využití.

PSALI JSME: Češi loni nakoupili investiční zlato za 3,2 miliardy korun

Rudolf Marek

Další z kategorie Zlato