Zlato (oz) / USD
2 337,95
0,00 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Statistický úřad: Česko se v listopadu stalo exportérem zlata

Podle nejnovějších dat Českého statistického úřadu bylo již druhý měsíc po sobě víc zlata z Česka vyvezeno než dovezeno. V říjnu bylo surového zlata (ne mincovního) ve formě polotovarů i zlatého prachu dovezeno 379 kilogramů a vyvezeno 579 kilogramů. V listopadu bylo dovezeno 511 kilogramů a vyvezeno 710 kilogramů zlata.

Loni v Česku zakotvilo 5,71 tuny zlata, což je desetinásobek toho, co si nakoupila Česká národní banka. Ilustrační foto: Shutterstock

Na export šlo během dvou měsíců o zhruba 200 kilogramů zlatých polotovarů a víc než tunu zlata podle celního kódu včetně zlata pokoveného platinou, netepaného (kromě mincovního zlata a zlatého prachu, pozn. aut.).

Další zajímavostí této statistiky je, že celková cena kilogramu dovezeného zlata činila podle celníků 1,29 milionu korun, zatímco cena vyvezeného zlata byla deklarována za pouhých 411 tisíc korun za kilogram.

PSALI JSME: Zlatá horečka v Rakousku, v Česku zatím klid

Z dosud zveřejněné statistiky vyplývá, že za prvních 11 měsíců minulého roku se importovalo 8,84 tuny zlata za 11,5 miliardy korun, zatímco celkový vývoz činil 3,13 tuny zlata v hodnotě 1,76 miliardy korun. Je tedy jasné, že v Česku zakotvilo 5,71 tuny zlata, což je desetinásobek toho, co si loni nakoupila Česká národní banka.

PSALI JSME: ČNB navýšila rezervy zlata na 12 tun

V poslední době přeshraniční pohyby zlata zdaleka nedosahují hodnot tří měsíců po přepadení Ukrajiny. V únoru, březnu a dubnu se do Česka dovážela víc než tuna zlata měsíčně při minimálních vývozech kolem dvou set kilogramů.

Rekordní byl březen s dovozem 1,79 tuny zlata. Pro průmyslové potřeby v podobě zlatého prachu se dovezlo jen osm kilogramů zlata. Zhruba polovina zlata, jež loni zůstalo v Česku, tedy 2,5 tuny, se dá považovat za investiční zlato.

PSALI JSME: Češi si v srpnu koupili přes půl tuny zlata

Rudolf Marek

Další z kategorie Zlato