Zlato (oz) / USD
2 033,67
0,00 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Vysoká cena loni zabrzdila dovoz zlata do Česka

Poprvé od roku 2011 nevládlo loni dovozům zlata do České republiky Švýcarsko, ale nebylo to ani Německo, z něhož k nám bylo do té doby dováženo nejvíc zlata. Největším dovozcem zlata do Česka se v roce 2023 stalo Rakousko. Podle aktuálních dat Českého statistického úřadu k nám z Rakouska loni přišlo 1,6 tuny zlata, ze Švýcarska 1,5 tuny a z Německa 0,6 tuny zlata.

Největším dovozcem zlata do Česka se v roce 2023 podle aktuálních dat Českého statistického úřadu stalo Rakousko. Ilustrační foto: iStock

Celkový dovoz zlata do Česka byl však nejnižší od roku 2009, celkem šlo o 4 016 kilogramů v celní hodnotě 5,25 miliardy korun; na druhé straně export zlata z Česka byl nejnižší dokonce od začátku století v objemu 3 046 kilogramů. V celkové bilanci to však znamená, že v Česku loni zůstalo jen 970 kilogramů zlata.

Zlatá léta 2021 a 2022, kdy se k nám dováželo přes devět tun zlata ročně, vypadají z tohoto pohledu až neskutečně. Češi si například v roce 2022, kdy hordy Rusů vtrhly na Ukrajinu, pořídili 2,4 tuny investičního zlata.

Nejslabším měsícem minulého roku byl prosinec. Dovezly se jen 103 kilogramy zlata a po odečtení vyvezených 94 kilogramů je zjevné, že u nás příliš mnoho zlata nezůstalo. Rekordním měsícem byl únor s importem 774 kilogramů zlata za víc než miliardu korun a první tři měsíce roku, když po lednu s 534 a březnu s 525 kilogramy zlata zůstala ve zbytku roku doslova dovozní propast.

PSALI JSME: Statistický úřad: Česko se v listopadu stalo exportérem zlata

Dovozy zlata ve druhém pololetí, zřejmě díky předzásobení, pak dosáhly v průměru 162 kilogramů za měsíc, což jen dokresluje zřejmý nedostatek peněz směřujícím k investicím do zlata, ať už v podobě slitků, šperků nebo mincí. Hlavním důvodem však může být vysoká cena zlata na světovém trhu, jejíž loňský růst téměř přesně kopíruje pokles dovozů zlata do Česka.

Od června, kdy došlo ke zlomu, do konce roku 2023 zdražila unce zlata v české měně o pět tisíc korun a růst ceny se ani po Novém roce nezastavil. Potvrzením tohoto trendu může být i skutečnost, že nejvíc zlata se dováželo v prvním čtvrtletí, kdy bylo nejlevnější.

Nejvyšší dovoz v únoru se překrývá s nízkou nákupní cenou unce zlata něco málo nad 40 tisíci korunami, zatímco nyní se bez dovozních a obchodních marží cena jedné unce zlata pohybuje jen těsně pod 48 tisíci korunami.

PSALI JSME: O prázdninách Češi koupili nejmíň zlata za posledních deset let

Rudolf Marek

Další z kategorie Zlato