Zlato (oz) / USD
2 333,56
0,50 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlato je hlavně barometrem strachu

Ve své poslední zprávě týkající se zlata banka ING tvrdí, že o výhledech ceny zlata v následujících měsících bude rozhodovat politika americké centrální banky (Fed). Síla amerického dolaru a vysoké úrokové sazby tížily trh zlata po většinu loňského roku, píší experti nizozemské banky.

Cena zlata opět vyskočila a dosáhla čtyřtýdenního maxima nad 2 050 dolary za troyskou unci. Ilustrační foto: Shutterstock

Obchod se zlatem BullionVault na svých webových stránkách tento předpoklad poněkud opravuje. Ukázal, že cena zlata vyskočila na svá maxima v posledních čtyřech letech vždy, kdy došlo k události, která vyvolala celosvětovou obavu o globální finanční systém.

Pandemie, přepadení Ukrajiny, bankovní minikrize v USA a napadení Izraele palestinskými fanatiky. Cena zlata je evidentně barometrem strachu. Ve čtvrtek se to opět potvrdilo.

Pokud cena zlata opět vyskočila a dosáhla čtyřtýdenního maxima nad 2 050 dolary za troyskou unci, byl to následek hrozby ruského diktátora Putina jadernou válkou. Vylekané evropské země, konkrétně představitelé Spojeného království, Německa, Polska, Česka, Itálie a Španělska, ihned reagovali projevy, že se do války se šíleným Ruskem nehodlají zapojit.

PSALI JSME: Zlato jako obchod se strachem, nebo s láskou?

Bullion Vault se s analytiky ING ale shoduje v tom, že dalším impulsem zlatého skoku byly nové údaje z USA, dle nichž inflace i ekonomická aktivita v největší světové ekonomice zpomalují. Meziroční jádrová inflace, kterou Fed preferuje s cílem dvou procent, v lednu zpomalila na 2,8 procenta, což je nejlepší údaj za téměř dva roky.

Sázky na to, kde klíčová úroková sazba Fedu v roce 2024 skončí, často označované za klíčové, však cenu zlata zjevně nezasáhly. Vedoucí obchodního rozvoje v oblasti drahých kovů v japonském konglomerátu Mitsubishi Jonathan Butler byl překvapen, že „zlato zůstalo v únoru pozoruhodně silné“.

A přiklání se k tomu, že to může být důkaz geopolitických obav, protože válka na Ukrajině vstupuje do třetího roku a příměří mezi Izraelem a Hamásem se ukazuje jako nereálné. „Zlatí býci prostě potřebovali záminku k nákupu a našli ji,“ cituje agentura Reuters jednoho analytika. Tak to ale nebylo. Spíš si svět uvědomil, že Putin to nemá v hlavě v pořádku a nikdo s tím nemůže nic udělat.

PSALI JSME: Poptávka po bezpečí, nejistota, nebo nízká cena zvýšila zájem o zlato?

Rudolf Marek

Další z kategorie Zlato