Zlato (oz) / USD
2 332,86
0,65 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Poptávka po bezpečí, nejistota, nebo nízká cena zvýšila zájem o zlato?

Dvoudenní pokles ceny zlata pod 2 000 dolarů za troyskou unci zřejmě přilákal značný počet kupců, což vedlo k návratu ceny nad tuto historickou hranici, kde se zlato pohybuje od poloviny prosince. Signalizuje to, že finanční trhy se pohybují ve značně neklidných, ale hlavně nejistých vodách.

Hlavním motorem pohánějícím cenu zlata bude pravděpodobně nejistota kolem dolarových úrokových sazeb. Ilustrační foto: iStock

Nevědí totiž, kdy odplout z oblasti bezpečných výnosů amerických vládních dluhopisů k jiným aktivům, což po snížení úrokových sazeb a oslabení dolaru zcela jistě nastane. A jestli mají být nová aktiva také bezpečná nebo jen výnosná, ovšem s příslušnou rizikovou přirážkou, je zřejmě hlavní otázkou dne.

Zdražení zlata podle webu CitiIndex naznačuje, že je stále spousta ochotných kupců navzdory tomu, že cena zlata dlí na historicky zvýšených úrovních, což by mělo naznačovat potenciál pro další zisky, jakmile se makroekonomické prostředí začne naklánět ve prospěch drahých kovů.

„Vzhledem k tomu, že americký dolar vypadá nejistě uprostřed množících se důkazů o pokračování inflačních tlacích, můžeme tvrdit, že další zisky zlata už jsou na cestě. Vyšší výnosy dluhopisů, silnější dolar, žádná nová eskalace napětí na Blízkém východě, to je pozadí, na kterém byste neočekávali, že se zlatu bude dařit. Ale jeho první sonda pod 2 000 dolarů za unci v roce 2024 netrvala dlouho.“

Někteří analytici mají tendenci přeceňovat vliv geopolitické situace na cenu zlata. Joni Tevesová ze švýcarské banky UBS například připisuje rekordní cenu zlata nad 2 100 dolary konfliktu mezi Izraelem a Hamásem. Agentura Reuters zase cituje Juna Ronga, experta společnosti IG Yeap, který nynější návrat zlata na 2 020 dolarů přisoudil útoku na nákladní loď registrovanou ve Velké Británii u Jemenu.

PSALI JSME: Milling-Stanley: Nepropásněte šanci. Zlato bude ještě dražší

Pravděpodobně hlavním motorem pohánějícím cenu zlata bude nejistota kolem dolarových úrokových sazeb. Oproti řadě jestřábích výroků amerických centrálních bankéřů prezident chicagské centrální banky Austan Goolsbee varoval před příliš dlouhým odkládáním snižování sazeb i poté, co spotřebitelské ceny v lednu vzrostly víc, než se očekávalo.

Prezident Bank of Atlanta Raphael Bostic sice řekl, že potřebuje víc údajů, jež ho přesvědčí, že inflační tlaky skutečně klesají, přesto je však v průběhu několika příštích měsíců i on otevřen snížení sazeb.

„Bez ohledu na to, kdy centrální banka USA sníží nebo o kolik sníží úrokové sazby, trh očekává, že svou politiku uvolní, a to je pro zlato býčí…také celkové makro pozadí, kde je velká nejistota, ospravedlňuje alokaci do zlata,“ řekla v nedávném rozhovoru Tevesová, která do konce roku odhaduje zlato na 2 200 dolarů za unci.

Navzdory slušnému množství rizikových událostí v kalendáři v tomto týdnu, jen málokdo si myslí, že budou mít dlouhodobější dopad na trhy. Aktuální průzkum podle Reuters hovoří o tom, že finanční trh nyní očekává pokles úrokových sazeb v USA až v červnu.

PSALI JSME: O zlatu rozhodují pouze emoce

(rek)

Další z kategorie Zlato