Zlato (oz) / USD
1 773,06
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
39 892,75
0,00 %
EUR / USD
1,13
0,00 %
USD / CZK
22,50
0,00 %
Zlato
V zimě se zlatu daří. Podle odborníků žlutý kov čeká rally

Horká série zlata je stále na začátku, říkají manažeři stojící za dvěma největšími burzovně obchodovanými fondy (ETF) na trhu, které jsou tímto drahým kovem kryté. Zlato v pátek uzavřelo nejlepší týden od května, protože investoři ho nakupovali, aby se zajistili proti rostoucí inflaci.

Spotřebitelská poptávka vedená zlatými šperky směřujícími převážně na rozvíjející se trhy si v prvních třech čtvrtletích letošního roku vedla velmi dobře. Ilustrační foto: iStock

Podle nejnovějších údajů z USA došlo rekordnímu nárůstu spotřebitelských cen za posledních více než třicet let, připomněla o víkendu americká televizní stanice CNBC. „Oživující se poptávka po zlatých špercích by mohla cenu zlata ještě více podpořit, uvedl v pořadu „ETF Edge“ televize George Milling-Stanley ze společnosti State Street. Milling-Stanley jako její hlavní stratég pro zlato dohlíží na populární fond SPDR Gold Trust.

„Spotřebitelská poptávka vedená zlatými šperky směřujícími převážně na rozvíjející se trhy si v prvních třech čtvrtletích letošního roku vedla velmi, velmi dobře,“ řekl Milling-Stanley. Podle společnosti iShares tvoří šperky polovinu celosvětové poptávky po zlatě, následují rezervy centrálních bank se čtvrtinou, jednotlivci s 15 procenty a průmyslové využití s desetinou.

PSALI JSME: Zlato po údajích o inflaci ve Spojených státech prudce stoupá

V příštích šesti měsících bývá nejvyšší poptávka v Indii, kde probíhá festivalová a svatební sezóna, uvedl Milling-Stanley. Dodatečné katalyzátory v podobě čínského Nového roku a sezóny vánočního obdarovávání na Západě by podle něj mohly pomoci podpořit růst drahého kovu.

„V příštích pěti až šesti měsících bychom se měli dostat do období, které je pro poptávku po zlatě z hlediska šperků obvykle nejsilnější v roce. A myslím, že to je jeden z důvodů, proč je zlato tam, kde je dnes, tedy pohodlně nad úrovní 1 800 amerických dolarů za unci, kterou během léta a podzimu překonávalo velmi obtížně,“ řekl Milling-Stanley. „Ale nacházíme se v zimním období. A zlatu se v zimě daří velmi, velmi dobře,“ dodal.

PSALI JSME: Může zlato překonat letní maxima? A jak dlouho to vydrží?

„Velmi pozitivní“ je ohledně výhledu zlata na příští rok také Will Rhind, zakladatel a generální ředitel společnosti GraniteShares. Jeho firma stojí za fondem GraniteShares Gold Trust (BAR), který je podle databáze ETF Database pátým největším zlatým ETF na trhu podle spravovaných aktiv. „Jsem velmi pozitivní ohledně výhledu zlata na příští rok a důvodem je to, co se děje s makroprostředím, zejména inflace,“ uvedl Rhind v televizi CNBC.

„Minulý týden jsme tu měli oznámení (americké centrální banky, pozn. red.) o zúžení trhu a ti, kteří očekávali pokles ceny zlata, byli překvapeni, když ve skutečnosti zaznamenala poměrně výrazný růst, a myslím, že je to svým způsobem způsobeno, stále ještě, holubičím postojem vycházejícím z centrálních bank v USA a Velké Británii,“ řekl.

PSALI JSME: Ole Hansen: Zlato má co dohánět

„Máme tu reálné inflační tlaky, které čím déle přetrvávají, tím větší problém způsobují a tím více lidí bude hledat zajištění proti inflaci,“ konstatoval Rhind a dodal: „Zkombinujte centrální banky, které se brání zvyšování sazeb, s krizí v dodavatelském řetězci a inflací, která nemusí být tak přechodná, jak se očekávalo, a to by mohlo přilákat ještě více kupujících.“

„Prostě není tolik míst, kam se schovat, a zlato je jedním z těch míst, kam lidé vždycky chodili v dobách stresu, a myslím, že tyto údaje jsou důvodem k tomu, abychom stále věřili, že zlato bude i příští rok, pokud dojde k oficiálnímu uznání, že inflace je problém,“ uzavřel šéf společnosti GraniteShares.

PSALI JSME: Zlato je levnější než v roce 1980. Jeho cena vyvažuje ztráty dolaru

(luk)