Zlato (oz) / USD
1 773,06
0,70 %
Zlato (oz) / CZK
39 892,75
1,35 %
EUR / USD
1,13
0,43 %
USD / CZK
22,50
0,66 %
Zlato
Může zlato překonat letní maxima? A jak dlouho to vydrží?

Posledních pár týdnů to byla pro zlato divoká jízda, protože trhy se snažily co nejlépe zorientovat ve špatně komunikovaných změnách politiky různých centrálních bank. Od ocenění spousty zvýšení sazeb až po omezení očekávání zlato dříve prorazilo pod vzestupný kanál a připravilo se na potenciálně hlubší propad, než nyní vystoupalo výše a otestovalo maxima za posledních pět měsíců.

Drahé kovy včetně zlata znovu vykazují známky oživení. Ilustrační foto: Shutterstock

„Zlato však opět narazilo na určité potíže těsně před hranicí 1 833 dolarů (za troyskou unci, pozn. red.), která byla v posledních měsících pevnou oblastí odporu. Zda jde pouze o krátkodobé vybírání zisků na základě minulých zkušeností, nebo o další ukázku síly této úrovně, se brzy ukáže,“ napsal na webu Marketpulse hlavní tržní analytik společnosti Oanda Craig Erlam.

Pokud se skutečně dočkáme toho, že se cena zlata trochu stáhne, bude podle Erlama zajímavé sledovat, jak si povede kolem 1810-1815 dolarů za unci, kde nedávno viděla určitou podporu a předtím rezistenci.

„Ta se také shoduje se spodní částí rostoucího kanálu, v němž se dříve obchodovala, což by mohlo přilákat určitý zájem,“ uvedl analytik s tím, že při prolomení nad 1 833 dolarů začne situace pro zlato vypadat mnohem více býčí.

PSALI JSME: Zlato po údajích o inflaci ve Spojených státech prudce stoupá

„Samozřejmě ve světě, kde se politici obávají dlouhodobé „přechodné“ inflace a varují před zvyšováním sazeb, nikdo neví jistě, co bude následovat. Už tento prosinec může být ve znamení zvyšování sazeb, americká centrální banka (Fed) může v příštím roce očekávat několik svých vlastních a zlato může opět zamířit na jih,“ použil Erlam eufemistický termín pro pokles.

„Drahé kovy znovu vykazují známky oživení, jelikož trh usoudil, že dlouho očekávané oznámení amerických Federálních rezerv (Fed, americká centrální banka, pozn. red.) ohledně taperingu mělo vlastně holubičí charakter,“ informoval hlavní komoditní stratég Saxo Bank Ole Hansen. Zlatu podle něj „chybí momentum, aby se dokázalo vymanit z pásma, v němž vězí už celé měsíce“.

FOMC (Federální výbor pro otevřený trh) totiž podle něj neprojevil větší chuť do zvyšování sazeb a dál trvá na tom, že je inflace jenom přechodná. Jako holubičí podle Hansena vyznívá i rozhodnutí Bank of England neměnit sazby navzdory inflačním tlakům, které dosahují téměř 25letého maxima.

PSALI JSME: Inflace: Násilná jako zloděj a smrtící jako nájemný vrah

(luk)