Zlato (oz) / USD
1 910,05
0,73 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlato je levnější než v roce 1980. Jeho cena vyvažuje ztráty dolaru

Většina investorů a vůbec všech, kteří sledují trh se zlatem, si nemusí nutně uvědomovat, že cena zlata dosáhla svého maxima v lednu 1980, byť tehdy unce stála 850 dolarů. Dnes stojí troyská unce (31,1 gramu) zhruba 1797 dolarů, ale díky neustále oslabující americké měně je to vzhledem ke kupní síle dolaru tehdy a dnes míň. Dopočítal se k tomu odborný server FXEmpire.

Za posledních sto let se cena zlata v amerických dolarech stokrát zvýšila z 20,67 dolarů za unci na své nedávné maximum 2071,71 dolaru. Kupní síla amerického dolaru za stejnou dobu klesla o devadesát devět procent. Ilustrační foto: Shutterstock

Zlato je nejen levnější dnes, ale rok 1980 nepřekonalo ani při vytvoření cenového rekordu 7. srpna 2020, kdy cena unce zlata uzavírala na 2071,71 dolaru a ve špičce obchodování dosáhla až na cenu 2074,92 dolaru. Cena zlata se podle analýzy  FXEmpire v obou případech oproti roku 1980 zvýšila jen opticky.

Nedávné rekordní ceny zlata tedy byly jen doháněním ztrát dolaru. Například přechod z 1071 dolarů za unci zlata před šesti lety na 2071 dolarů v minulém roce odráží ztrátu kupní síly amerického dolaru zcela jednoznačně.

„Za posledních sto let se cena zlata v amerických dolarech stokrát zvýšila z 20,67 dolarů za unci na své nedávné maximum 2071,71 dolaru. Kupní síla amerického dolaru za stejnou dobu klesla o devadesát devět procent,“ uvádí ve své úvaze autor čtyř knih z finančního světa a specialista na zlato Kelsey Williams.

A tak je tomu celé věky. Po očištění o inflaci je zlato dnes ve skutečnosti levnější o dvacet tři procent ve srovnání s nejvyšší cenou v lednu 1980. Například po očištění o dopady inflace cena 664 dolarů za unci v únoru 1980 je ekvivalent 2309 dolarů v dnešním mnohem slabším dolaru.

PSALI JSME: Proč se právě zlato stalo světovým platidlem

Po očištění o inflaci cena zlata nikdy nepřekročila svůj vrchol z roku 1980. Vzhledem k tomu, že vyšší cena zlata v průběhu času jen odráží pokračující ztráty kupní síly amerického dolaru, nelze podle analýzy očekávat, že by překročila předchozí cenové vrcholy na bázi očištěné o inflaci.

„Ze stejného důvodu není nerozumné očekávat, že by dosáhla nějakých nových absolutních rekordů,“ konstatuje analýza FXEmpire. Za jeden z faktorů, který pravděpodobně omezuje cenu zlata v porovnání s předchozími cenovými vrcholy, je podle firmy to, že v boji s inflací americký Federální rezervní systém (americká centrální banka, pozn. red.) stále víc prohrává.

A tak se opět potvrzuje, že pouze „zlato jsou skutečné peníze a původní měřítko hodnoty pro všechno ostatní“, píše Kelsey Williams.

Potvrzuje to i snad nejčastěji používaný příklad dokumentující historický význam zlata: V roce 1910 stál Ford Lizzy 850 dolarů, což byla cena 42,5 unce zlata. O sto let později se Ford Mondeo prodával za 45 tisíc dolarů, což v roce 2010 byla cena 42,5 unce zlata. A to nejlepší nakonec. Dnes byste si v Česku za 42,5 unce zlata mohli koupit vozy Ford Mondeo dva.

PSALI JSME: Určit cenu zlata je obtížnější, než určit cenu čehokoli jiného

(rek)

Další z kategorie Zlato