Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Ole Hansen: Zlato má co dohánět

Zlato tento týden prorazilo rezistenci 1835 dolarů za troyskou unci poté, co říjnový index spotřebitelských cen v USA zaznamenal nejvyšší hodnotu za posledních 30 let. Rally podpořily americké desetileté reálné výnosy, které bezprostředně poté klesly na rekordní minimum na úrovni mínus 1,25 procenta.

Reálné výnosy kolem současných úrovní potenciálně ukazují na cenu zlata nad 1900 dolarů, domnívá se hlavní komoditní stratég dánské Saxo Bank Ole Hansen. Foto: Saxo BankReálné výnosy kolem současných úrovní potenciálně ukazují na cenu zlata nad 1900 dolarů, domnívá se hlavní komoditní stratég dánské Saxo Bank Ole Hansen. Foto: Saxo Bank

„Potenciálně jde o známku toho, že se trh konečně probouzí a uvědomuje si, že inflace je dlouhodobějším problémem a že zlato má vzhledem k současným úrovním reálných výnosů co dohánět,“ domnívá se Ole Hansen, hlavní komoditní stratég dánské Saxo Bank.

Neschopnost zlata prorazit od července nad 1835 dolarů za unci podporovala podle něj „rozkolísanost mezi zlatem v (jeho cenovém) rozpětí a klesajícími reálnými výnosy“. „Navzdory silnějšímu dolaru v tomto období lze stále tvrdit, že zlato má co dohánět, přičemž reálné výnosy kolem současných úrovní potenciálně ukazují na cenu zlata nad 1900 dolarů,“ napsal Hansen.

Nově nabytá síla zlata a jeho současná schopnost přečkat výzvu silného dolaru pomohla vyhnat zlato v ceně v eurech na roční maximum 1625 eur za unci, podotkl komoditní stratég. Podle Hansena bude nyní v centru pozornosti také tzv. papírové zlato. Manažeři ETF fondů totiž letos stále více snižovali expozici vůči zlatu, protože nízká volatilita na akciových trzích a rostoucí ceny akcií snižovaly jejich potřebu diverzifikace.

PSALI JSME: Čím horší reálné úrokové sazby, tím lépe pro zlato

(luk)