Zlato (oz) / USD
1 773,06
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
39 892,75
0,00 %
EUR / USD
1,13
0,00 %
USD / CZK
22,50
0,00 %
Zlato
Zlato po údajích o inflaci ve Spojených státech prudce stoupá

Ceny zlata ve středu vzrostly o téměř jedno procento poté, co údaje o růstu spotřebitelských cen v USA v říjnu překonaly očekávání a zvýšily atraktivitu tohoto kovu jako pojistky proti inflaci. Spotové zlato vzrostlo o 0,8 procenta na 1 846,51 dolaru za troyskou unci, futures na americké zlato vzrostly o 1,1 procenta na 1 851,40 USD.

Zlato aktuálně těží z nízkých úrokových sazeb. Ilustrační foto: Shutterstock

„Opět tu máme horké inflační údaje. Vzhledem k tomu, že zlato je kvintesenčním zajištěním proti inflaci, věříme, že inflace je základním pozitivním prostředím, které podpoří rally na trhu zlata v nadcházejících týdnech a měsících,“ citovala agentura Reuters Davida Megera, ředitele obchodování s kovy ve společnosti High Ridge Futures.

Ceny vzácných kovů včetně zlata se v posledních několika seancích pohybovaly kolem dvouměsíčních maxim poté, co klíčové centrální banky minulý týden ujistily, že úrokové sazby zůstanou prozatím nízké, přičemž americká centrální banka, Federální rezervní systém (Fed), se drží svého názoru, že inflace je „přechodná“.

Spotřebitelské ceny v USA se v říjnu zvýšily více, než se očekávalo, když prudce vzrostly ceny benzinu a potravin, což vedlo k největšímu meziročnímu nárůstu od roku 1990. „Takové prostředí je dvousečná zbraň, protože s tím, jak budou inflační údaje nadále vycházet ještě více horké, než se očekávalo, bude na místě obava, zda Fed nesníží likviditu rychleji, než se předpokládalo,“ doplnil David Meger.

PSALI JSME: Bude listopad měsícem průlomu zlata?

Podle Craiga Erlama, hlavního tržního analytika společnosti Oanda, se zdá, že na trzích sílí dojem, že přes všechna varování kolem zvyšování sazeb centrální banky nemají „chuť to dotáhnout do konce“. Zlato těží z nízkých úrokových sazeb, protože ty snižují náklady držby zlata, které nepřináší žádný úrok.

Server FXstreet včera citoval vedoucí týmu technické analýzy v německé Commerzbank Karen Jonesovou, s tím, že proražení ceny jedno troyské unce zlata nad úroveň 1834-35 dolarů by otevřelo cestu k hlubšímu zotavení k maximu 1917 dolarů z letošního května.

Podle stratégů švýcarské banky Credit Suisse zlato zůstává mírně pod úrovní 1834-36 dolarů, ale krátkodobě si polepšilo v důsledku poklesu reálných výnosů. „Přesto žlutý kov potřebuje překonat tuto oblast, aby si udržel hlubší oživení,“ citoval analytiky odborný server.

PSALI JSME: David Garofalo: V řádu měsíců cena zlata překročí 3 000 dolarů za unci

(luk)