Zlato (oz) / USD
2 023,67
0,23 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zdraží volby v USA zlato? Zřejmě ano

V letošním roce půjde více než polovina světové populace do průzkumů veřejného mínění o volbách v 76 zemích. To zahrnuje asi 40 procent světové spotřebitelské poptávky po zlatě.

Donald Trump naznačil, že v případě znovuzvolení by zrušil některá Bidenova hospodářská opatření. Zdroj: The White House from Washington, DC – President Trump Delivers Remarks, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=86719817

Volby čekají hlavně Indii a USA, země se čtvrtletní poptávkou 655 tun zlata. Pravděpodobně nejdůležitější budou prezidentské volby USA, vzhledem k tomu, že změna lídra může mít na dolar a globální makroekonomiku významný dopad.

U indického spotřebitele zlata je nepravděpodobné, že by národní volby měly přímý dopad na poptávku. Vzhledem k tomu, že Indie je obecně citlivá na cenu, byla by to spíš vyšší cena zlata poháněná událostmi v USA, jež by mohla poptávku na druhém největším trhu světa ovlivnit.

„Od roku 2000 zlato za tři předvolební měsíce v průměru zdražilo o 3,14 procenta. Pro srovnání, průměrný růst ceny zlata v jakémkoli jiném tříměsíčním období je 1,8 procenta,“ píší v pravidelném komentáři analytici švýcarské rafinerie Heraeus.

PSALI JSME: Indie prohrává boj s dovozem zlata

Nejistota hospodářské politiky by se mohla zvýšit i proto, že v USA přetrvává riziko recese. Pokud se recese skutečně objeví, lze očekávat, že Fed (centrální banka USA, pozn. aut.) sníží úrokové sazby, čímž pravděpodobně oslabí dolar, což ceně zlata v dolarech prospěje.

Podle brokerského webu FXLeaders výroky prezidenta Fedu v Atlantě Raphaela Bostica a guvernérky Fedu Michelle Bowmanové jen přispěly k převládající nejistotě, když naznačovaly, že brzké snížení úrokových sazeb nemusí být tak bezprostřední, jak někteří očekávají.

„Donald Trump navíc naznačil, že v případě znovuzvolení by zrušil některá Bidenova hospodářská opatření. A je třeba vzít v potaz, že od roku 2021 se cena zlata odvíjí zejména od míry nejistoty hospodářské politiky v USA. Větší nejistota v roce 2024 vyplývající z rizika recese a možného znovuzvolení Trumpa by tak mohla zlato ještě víc zdražit,“ dodává Heraeus.

PSALI JSME: Trump zvýšil cenu zlata

(rek)

Další z kategorie Zlato