Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Trump zvýšil cenu zlata

Podle kanadské TD Securities se cena zlata udržuje nad 1450 dolary za unci, protože americký Federální rezervní systém (Fed) v roce 2020 zřejmě znovu sníží úrokové sazby. Nejčerstvější vzestup ceny zlata nad 1465 dolarů za unci zavinilo podle agentury Reuters vyhlášení prezidenta Donalda Trumpa o uvalení cel na dovoz oceli a hliníku z Brazílie a Argentiny.

Nejčerstvější vzestup ceny zlata nad 1465 dolarů za unci zavinilo podle agentury Reuters vyhlášení prezidenta Donalda Trumpa o uvalení cel na dovoz oceli a hliníku z Brazílie a Argentiny. Foto: iStock

„Tento krok šokoval jihoamerické úředníky…vyvolal nové obavy ohledně globálního obchodu a poznamenal rizikový apetit investorů,“ konstatuje Reuters s odkazem na růst ceny zlata i objednávek na nákup derivátů zlata na burze v New Yorku za cenu 1469 dolarů za troyskou unci.

Má-li to být za dva měsíce, až se budou obchody realizovat, dobrá cena, jak lze podle odhadu obchodníků se vzácnými kovy předpokládat, počítají trhy s tím, že cena zlata v té době bude ještě vyšší.

„Zlato se drží nad 1450 dolary za unci i přes rekordní maxima v akciích a rekordní online prodeje z černého pátku,“ zmiňují stratégové TD Securities. Fed podle nich pravděpodobně povolí inflaci, aby šla výš, což potlačí reálné úrokové sazby a udrží půvab zlata pro ty, kdo ho mají. 

Komeční banky s dalším snižováním úrokových sazeb Fedu v roce 2020 už zřejmě počítají, protože ekonomika zpomaluje, dodává odborný web Kitco News. 

„Zpomalení nakonec přinese podnět k tomu, aby příští rok Fed snížil úroky ještě dvakrát,“ shodují se analytici TD Securities.

(rek)