Zlato (oz) / USD
2 503,98
0,17 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Význam zlata jako měny začíná sílit

John Paulson, který na finanční krizi v letech 2007 až 2009 vydělal 20 miliard dolarů, kdysi prohlásil: „Zlato považuji za měnu, nikoli za komoditu. Jeho význam jako měny bude dál narůstat, protože hlavní centrální banky po celém světě budou dál tisknout peníze.“ Zdá se, že americký miliardář dokáže na krizi vydělat i tentokrát.

Silná poptávka z rozvíjejících se trhů a slábnoucí status amerického dolaru jako bezpečného přístavu pravděpodobně dlouhodobě podpoří zájem o zlato. Ilustrační foto: iStock

Přijímaným dogmatem je, že cena zlata je nepřímo úměrná americkému dolaru, což znamená, že cena klesá, když je dolar silný, což se stávalo a stává. Navzdory tomu ale nyní zůstala cena zlata natolik odolná, že si získala zájem i velkých investorů. Není divu, pokud se cena kolem 1 980 dolarů za unci zlata považuje za propad. Ale je třeba dodat, že onen silnější dolar zdražuje zlato ve všech ostatních měnách.

V zemích, které milují zlato, jistě nikdo nepláče nad jeho aktuální cenou. Například indické domácnosti údajně vlastní přes 25 tisíc tun zlata, skoro čtyřnásobek toho, co má nejbohatší centrální banka na světě, a hodnota tohoto zlatého pokladu podle indického webu Financial Express vzrostla za poslední čtyři roky o 70 procent.

PSALI JSME: Pohádka o dedolarizaci

Po napadení Ukrajiny a konfiskaci ruských dolarových rezerv mnoho zemí přesměrovalo svůj pohled na dolar a jeho podíl jako světové rezervní měny klesl z 55 procent v roce 2021 na 47 procent v roce 2022. Díky tomu ale došlo k bezprecedentním nákupům zlata některými centrálními bankami. Mnohé po dlouhé době začaly znovu budovat zlaté rezervy, jak je patrné z jejich nákupů rekordních 1 136 tun zlata za loňský rok.

Odklon od amerického dolaru jako bezpečného přístavu, bezpochyby vyvolalo příklon ke zlatu. Další potvrzení, že zlato není jen komodita, ale hlavně stále šířeji uznávaná měna. Dolar samozřejmě zůstane světovou rezervní měnou, protože žádná jiná měna jej zatím nemůže nahradit, ale očekává se, že poptávka po zlatě z nedůvěřivých rozvíjejících se trhů zůstane silná.

PSALI JSME: Pět největších kupců zlata v roce 2022

Navíc rostoucí geopolitické napětí, nejistota v globální ekonomice a příprava americké centrální banky na snižování úrokových sazeb budou poptávku po zlatě podporovat.

„Ačkoli jsou ceny zlata nepřímo úměrné americkému dolaru, nevykazují žádné známky zhroucení. Silná poptávka z rozvíjejících se trhů a slábnoucí status amerického dolaru jako bezpečného přístavu pravděpodobně dlouhodobě podpoří zájem o zlato. Zlato vnímané jako aktivum s nízkým výnosem při zevrubnějším zkoumání mnohé překvapí. I v dolarech období od ledna 2000 do března 2023 přineslo průměrný roční výnos 9,3 procenta,“ uzavírá Financial Express.

PSALI JSME: Centrální banky Číny a Turecka skoupily většinu zlata

(rek)

Další z kategorie Zlato