Zlato (oz) / USD
1 924,56
0,07 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Pohádka o dedolarizaci

Brazilský prezident Lula spustil mediální humbuk, když vyslovil řečnické otázky: Proč by měla být každá země vázána obchodem s americkým dolarem? Proč nemůžeme obchodovat v naší vlastní měně? Proč by centrální banka BRICS nemohla mít měnu na financování obchodu mezi zeměmi BRICS?

Opustit dolar je pohádka: Neexistuje žádná alternativa pro hladký přechod a oddlužení globálního systému založeného na dluhu v dolarech. Ilustrační foto: iStock

Bývalý investiční šéf ING (Germany) Alfonso Peccatiello mu na stránkách britského webu Investing.com odpověděl: Když Brazílie vyváží své komodity do Číny nebo Japonska obchod probíhá v dolarech. Brazílie pak dolary může použít k hladkým nákupům z jiných zemí, protože více než 80 procent globálních finančních transakcí a více než 50 procent obchodů a plateb probíhá v amerických dolarech.

Americký trh státních pokladničních poukázek, bondů a podobných aktiv je světový lídr v této oblasti o velikosti přes 20 bilionů dolarů. A co je nejdůležitější, dostatečná zásoba amerických státních dluhopisů poskytuje zbytku světa to, co potřebuje: Bezpečné a likvidní aktivum, kde lze recyklovat výnosy z dolaru a jeho globálních obchodů.

Jaká je alternativa? Japonsko? Jeho trh se státními dluhopisy se z více než 60 procent týká Japonska a bylo několik dní v řadě, kdy s japonskými bondy neproběhl žádný obchod. Jak můžete skladovat devizové rezervy na tak nelikvidním trhu?

PSALI JSME: Čínský protiútok

Evropa? S tak křehkou měnovou, ale nefiskální unií a jedinou zemí Německem s ratingem AAA, která je schopná poskytnout světu bezpečné záruky? Čína? Brazílie? Rusko? Čelit kombinaci kapitálových kontrol (Čína), nedostatku právního státu (Rusko) a korupce a častých dvouciferných inflací (Brazílie)?

Z tohoto pohledu americké státní dluhopisy nemají konkurenta. A to platí i pro druhou stranu mince: Zahraniční dluh v dolarech je tak obrovský, že z dedolarizace není nic víc než pohádka. Subjekty sídlící mimo Spojené státy nashromáždily 12 bilionů dluhu v dolarech proto, že k financování globálních podniků, které prodávají v dolarech… no, potřebujete úvěr v dolarech.

Chcete-li tento systém rozbít a dedolarizovat, musíte ho oddlužit o 12 bilionů dolarů. Opustit dolar je proto pohádka: Neexistuje žádná alternativa pro hladký přechod a oddlužení globálního systému založeného na dluhu v dolarech. A to je důvod, proč stále slyšíte o dedolarizaci, ale nikdy se to nestane.

PSALI JSME: Dolar oslabuje, slabá hospodářská data posílila obavy z recese v USA

(rek)

Další z kategorie Světová ekonomika