Zlato (oz) / USD
2 337,95
0,00 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ve světě kryptoměn a umělé inteligence zlato stále funguje. Lidé se jím chtějí zdobit

Evropská centrální banka během 14 měsíců desetkrát zvýšila úrokové sazby na současné 4,5 procenta. „Překvapivé je, jak dobře si při tom vedlo zlato, když správně mělo trpět,“ říká Fergal O’Connor z University College Cork. Proč je cena nejstarší komodity tak vysoká, když úrokové sazby jsou nejvyšší za dvě desetiletí a inflace slábne?

I při anomálii vztahu mezi zlatem a úrokovými sazbami roční spotřeba šperků zůstala celý rok 2023 stabilní, a to i při velmi vysokých cenách. Ilustrační foto: iStock

„Kdybyste se mě v roce 2020 zeptali, co bude, až se úrokové sazby dostanou tam, kde jsou nyní, předpokládal bych, že cena zlata klesne na 1 200 až 1 300 dolarů za unci. A ono stojí 2 000 dolarů.

První, co by měli lidé, kteří se snaží přijít na to, proč je zlato tak drahé, udělat, je přejít k poptávce. A pak najdou pouze dva důvody: Centrální banky a touhu lidí se zdobit,“ tvrdí docent finanční ekonomie.

„Zlato má hodnotu díky centrálním bankám, v tom se liší od všeho ostatního. Dva roky po sobě banky nakupovaly přes tisíc tun zlata, což je výrazně nad průměrem 200 až 300 tun. To jsou obrovské nákupy, když si uvědomíte, že skupují více než čtvrtinu nově vytěženého zlata. Ale centrální banky dělají to, co mají centrální banky dělat.

Stejně tak i ta naše. V roce 2022 Irská centrální banka zdvojnásobila množství zlatých rezerv ze šesti na 12 tun. S geopolitikou, jaká je lze s jistotou říci, že bude kupovat dál.

PSALI JSME: Irské zásoby zlata se za rok zdvojnásobily

Navzdory brutálnímu ovlivňování ceny zlata centrální banky drží pouze 15 procent celosvětového množství zlata,“ pokračuje O’Connor. „I když to daleko přesahuje zhruba devítiprocentní podíl zlata normálně využívaný pro investiční účely, hlavním trumfem je spotřebitelská poptávka.“

„Zlato nedává smysl jako čisté finanční aktivum, a to proto, že jím není, když asi 70 procent veškerého zlata na světě je ve špercích, cihlách a neplatných mincích. A většina poptávky přitom pochází od obyčejných lidí.

I při anomálii vztahu mezi zlatem a úrokovými sazbami roční spotřeba šperků zůstala celý rok 2023 stabilní, a to i při velmi vysokých cenách,“ podtrhuje O’Connor zásadní význam tzv. mlčící většiny, tedy těch, kteří kupují zlato, jen aby ho měli, spolu s centrálními bankami, které se obávají toho, co by se mohlo stát, kdyby ho neměli, dodává deník Irish Examiner.

I když se 70 procent zlata, které vlastní veřejnost, neobchoduje každý den, poptávka v tomto segmentu se pravděpodobně nezmění. S pokračujícími nákupy centrálních bank a klesajícími úrokovými sazbami prý zlato čeká dobrý rok. Ve světě kryptoměn a umělé inteligence nejstarší komodita stále funguje.

PSALI JSME: Jakou cenu zlata předvídá umělá inteligence

(rek)

Další z kategorie Zlato