Zlato (oz) / USD
2 024,48
0,51 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Jakou cenu zlata předvídá umělá inteligence

V minulém roce se pro analýzu ceny zlata investoři a obchodníci s komoditami stále víc spoléhali na nástroje umělé inteligence, jako je např. chatbot Google Bard. Chatbot je nástroj, který usnadňuje vyhledávání informací tím, že okamžitě odpovídá na otázky a požadavky – prostřednictvím textového nebo zvukového vstupu nebo obojího – bez nutnosti lidského zásahu či ručního vyhledávání.

V minulém roce se pro analýzu ceny zlata investoři a obchodníci s komoditami stále víc spoléhali na nástroje umělé inteligence, jako je např. chatbot Google Bard. Ilustrační foto: iStock

Tyto technologie umělé inteligence podle IBM využívají jak strojové, tak hloubkové učení k rozvoji stále podrobnější znalostní báze otázek a odpovědí, které jsou založeny na uživatelských interakcích. Když se Google Bard zeptáte na budoucí cenu zlata, nemůže nabídnout přesnou cenu, ale místo toho nabízí potenciální cenové rozpětí s jistou pravděpodobností.

Bard nabízí několik scénářů. Nejpravděpodobnější se zdá předpověď ceny zlata mezi 1 900 a 2 100 dolary za unci. Kalkuluje se velkým seznamem faktorů, které cenu zlata ovlivnily v minulosti a mohou ovlivnit i nyní. Současná trajektorie tak odráží pozici zlata v krizovém roce 2008, kdy byla cena na úrovni 1 000 dolarů za unci.

PSALI JSME: Průzkum agentury Reuters o ceně zlata předpovídal přesně

„Ve srovnání s tehdejším nástupem globální finanční krize se ocenění zlata zdá relativně utlumené vzhledem k dnešním faktorům, jako je poměr amerického dluhu k hrubému domácími produktu (HDP), výkonnost indexu S&P 500 a výnosy čínských vládních dluhopisů oproti americkým státním dluhopisům.

Během roku 2008 zlato také vykazovalo robustnější výkon vůči americkým akciím,“ komentuje prognózu informační platforma Finbold.

PSALI JSME: Švýcarská banka UBS kalkuluje s cenou 2 250 dolarů za unci zlata

Některé faktory však mají větší význam než jiné. Proto existuje i teoretický scénář mírné inflace nebo mírného geopolitické napětí. Navíc pokud by úrokové sazby rostly pomaleji, než se očekává, mohlo by to dle něj zvýšit atraktivitu zlata a posouvat ho k rozmezí mezi 2 000 a 2 200 dolary. To však není dnešní realita.

Býčí scénář naopak předpokládá vysokou inflaci nad cílem centrální banky, výraznou ekonomickou recesi doprovázenou inflačními tlaky a eskalující geopolitické napětí. Tyto okolnosti by zase mohly vést investory k tomu, že budou pohlížet na zlato jako na zajištění proti ekonomické nejistotě, což by zvýšilo poptávku a cenu z 2 200 na 2 500 dolarů za unci.

PSALI JSME: Nemusí být špatné, když se zlaté analýzy se rozcházejí s realitou

(rek)

Další z kategorie Zlato