Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Irské zásoby zlata se za rok zdvojnásobily

Centrální banka Irska považuje zlato za jednou z nejspolehlivějších a nejstabilnějších komodit na mezinárodních trzích. A s mezinárodní nestabilitou způsobenou mimo jiné covidem a válkou na Ukrajině vypadá zlato jako dobrá investice. To alespoň tvrdí internetový portál Irish Mirror.

Centrální banka Irska považuje zlato za jednou z nejspolehlivějších a nejstabilnějších komodit na mezinárodních trzích. Ilustrační foto: Shuttertock

„Vládní investiční guru na ministerstvu financí si to možná uvědomili, protože centrální banka navýšila zásoby zlata ze 6 tun v minulém roce na 12 tun na konci června letošního roku. Mluvčí ministerstva financí řekl, že změnili svou investiční strategii, aby dosáhli lepší diverzifikaci napříč národním portfoliem aktiv,“ uvedl Irish Mirror.

„Centrální banka Irska drží investiční portfolio aktiv, kterému dominují tradiční aktiva, jako jsou cenné papíry s pevným výnosem, spolu s menšími držbami v jiných třídách aktiv, včetně zlata. Investiční aktiva banky přispívají k udržení její finanční nezávislosti, pokud jde o provozní náklady,“ konstatovala centrální banka.

PSALI JSME: Irská centrální banka už drží 9,5 tuny zlata

Cílem diverzifikace aktiv je podle jejího sdělení podpořit dlouhodobou odolnost bilance banky a spolu s dalšími příjmy, jako jsou regulační odvody a příjmy plynoucí z provádění měnové politiky zajistit budoucí zisky.

Během posledních několika let provedla irská centrální banka řadu změn ve svých investičních aktivech, aby zvýšila diverzifikaci napříč třídami aktiv. Těchto změn bylo dosaženo reinvestováním splatných fondů na mezinárodních dluhopisových trzích, malou alokací do akcií plus další alokací do zlata. S podobnými návrhy přichází do České národní banky i nový guvernér Aleš Michl. Také on by rád zvýšil alokaci do akcií i zlata, kterého naše centrální banka aktuálně drží 11,2 tuny.

PSALI JSME: ČNB by měla nakoupit 200 tun zlata, říká člen bankovní rady Michl

Zlato nepředstavuje pro irskou centrální banku, stejně jako pro tu českou, významnou investici a navzdory nedávnému přerozdělení aktiv zůstává zlato ve vztahu k velikosti rozvahy pod úrovní mnoha jiných centrálních bank eurozóny.

Tvoří 5,9 procenta devizových rezerv Irské republiky. V Česku je to vzhledem k obrovské výši devizových rezerv v eurech (56 %), dolarech (25 %) a dalších šesti měnách vyspělého světa pouze 0,4 procenta. Devizové rezervy naší centrální banky přesahují 3,7 bilionu korun.

PSALI JSME: Irsko se chce bránit inflaci zlatem

(rek)