Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

V dubnu v Česku zakotvilo přes 850 kilogramů zlata

Ani v dubnu letošního roku neklesl import zlata do České republiky pod jednu tunu. Podle tradičně opožděných údajů Generálního ředitelství cel se v tento měsíc dovezlo 1080 kilogramů vzácného kovu v hodnotě 1,53 miliardy korun, což bylo v letošním roce druhé největší množství. Nic z toho ovšem neputovalo do sejfu České národní banky. Vyvezeno z Česka bylo 223 kilogramů zlata.

Zhruba 80 procent v dubnu dovezeného zlata tvoří tzv. ražené zlato, které se využívá zejména jako investiční. Ilustrační foto: Shutterstock

Zatím rekordní o váze 1732 kilogramů v hodnotě přes dvě miliardy korun byl dovoz zlata v březnu. Za první třetinu letošního roku se do Česka celkem dovezly 4,5 tuny zlata za 5,8 miliardy korun. Přitom v této statistice není započítáno mincovní zlato. Vyvezeno za stejné období bylo jen 869 kilogramů vzácného kovu.

Zhruba 80 procent dovezeného zlata tvoří tzv. ražené zlato (na rozdíl od litého, pozn. aut.), které se využívá zejména jako zlato investiční. Také objem jeho vývozu pouhých 42 kilogramů dokládá, že v drtivé většině zůstává na (opět rozdíl od litého) zlata v Česku.

PSALI JSME: Češi loni nakoupili investiční zlato za 3,2 miliardy korun

Nejvíce žlutého kovu k nám bezpečnostní agentury, jako například Loomis, dovezly ze Švýcarska – celkem 3,17 tuny. Z Rakouska to bylo 683 kilogramů (rafinovaných ve Švýcarsku) a z Německa 514 kilogramů (opět částečně ze švýcarsko-německých rafinerií).

PSALI JSME: Dovoz zlata do Česka razantně roste

Není bez zajímavosti, že i když tuzemští obchodníci se zlatem mají v nabídce i dodávky z australské mincovny v Perthu, letos celníci evidují dovoz pouze čtyř kilogramů zlata z tohoto kontinentu, což je však stejné množství, jako loni za celý rok.

Pro srovnání: Ve stejném období bylo do Česka dovezeno 145 tun stříbra, z toho 60 tun ve formě prachu pro průmyslové využití. Surového stříbra, pravděpodobně investičního, se na tuzemském trhu ocitlo 19 tun, zbytek dovozu činily stříbrné polotovary. Jejich největším dovozcem je Japonsko, téměř monopolní importér stříbrného prachu (celkem 63 tun), a pak Německo převážně s polotovary stříbra (33 tun).

PSALI JSME: Češi mají dvakrát víc zlata, než centrální banka

Rudolf Marek

Další z kategorie Zlato